Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır

Türkiye genç yapılı bir araziye sahip olduğundan dolayı sık sık depremler yaşanır. Deprem yerin derinlerinde meydana gelen yer hareketlerine verilen isimdir. Derinlerde meydana gelen hareket etmeler ve yer değiştirmeler yeryüzünde şiddetli sarsıntılara neden olur ve insanlar bu sarsıntılar sırasında büyük paniğe kapılırlar.

Depremin şiddetine bağlı olarak evler yıkılır ve insanlar bu sırada hayatlarını kaybedebilirler. Türkiye’de yaşanan depremlerden çok insan zarar görmüş ve evlerini kaybetmişlerdir. Deprem ülkemizin kaçınılmaz gerçeği olduğundan dolayı depreme karşı çeşitli önlemler almak gerekir. Öncelikle insanlar içerisinde yaşadığı yapıların dayanıklılık durumlarını kontrol etmeli ve zorunlu deprem sigortası yaptırarak olası bir depremde kişiler yaşadıkları hasarın karşılığını alabilecekler ve bu onlar için önemli bir güvencedir.

Zorunlu Deprem Sigortası İçin Ne Gerekli

Depremlerin maddi kayıplarını en aza indirgemek için insanlar sahip oldukları malvarlıklarını sigorta ederek olası bir depremde yaşadığı hasarın karşılığını alabilsin. Zorunlu deprem sigortasına başvuran bireyler öncelikle tercih ettiği sigorta şirketiyle görüşmeli ve gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamalıdır. Ayrıca belgeler doğru bilgiler içermelidir. Aksi halde verilen yanlış bir bilgi kişilerin kayıplarına neden olacaktır.

Zorunlu Deprem Sigortası Gerekli belgeler;

  • Kişilerin kimlik bilgileri ve telefon numarası
  • Sigortalanacak evin adresi
  • Tapu bilgileri
  • Oturulan bina ne zaman ve hangi malzeme ile yapıldı bunun bilgileri
  • Binanın kat sayısı
  • Oluşan hasar durumları
  • Binanın brüt yüzölçümü
  • Binanın kullanım özellikleri

Tüm bu belgeler eksiksiz ve doğru bir şekilde verildiği takdirde başvuru işlemleri sonra başlar. Kabul edilen başvurular sonrasında insanlar yaşadıkları her hangi bir deprem ve hasar sonrası tapu bilgilerine göre ödeme alırlar.

Deprem Sigortasının Önemi

Deprem insanları beklemedikleri anda yakaladığından dolayı böyle bir doğal afete karşı her zaman tedbirli olmak gerekir. Çünkü Türkiye fay kuşağı üzerinde bulunduğundan dolayı depremler kaçınılmaz oluyor. Yapılan deprem sigortaları çok önemlidir. Yaşanan bir şiddetli deprem sonrası sigorta şirketleri insanların tüm maddi hasarlarını karşılıyorlar. Ayrıca yüksek riskli bölgelerdeki evlerin için yapılan sigorta hizmetlerinde daha düşük sigorta primleri alınıyor. Bu nedenle hiçbir ücrete bakılmaksızın deprem sigortası kesinlikle yapılmalıdır.

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır