Yatırımda Uzun Vade Ve Kısa Vade Arasındaki Fark

İnsanlar kazandıkları paralar ile yatırım yaparak daha fazlasını kazanmayı isteyebilmektedirler. Bunun için farklı birçok yöntem bulunmaktadır. Geleneksel yöntemler geçmişten günümüze kadar aktif olarak tercih edilen yöntemlerdir. Yani paranızı Altına, gayrimenkule veya dövize yatırmak geleneksel yöntemler arasında sayılabilir. Döviz kurlarının hareketli oluşu ise risk anlamı taşıdığı için bu alanda doğru araştırmaları yapmak önemlidir.

Altın yatırımı genel anlamda oldukça kazanç sağlayan bir yatırım olarak değerlendirilmektedir. Gayrimenkul yatırımında ise gayrimenkul alacağınız yer kazanç sağlamanız açısından önemlidir. Günümüzde internetin gelişmesiyle beraber ise Kripto paralar üzerine yapılan yatırımlar ortaya çıkmıştır. Sanal Para üzerinden kazanç sağlamak ve yatırım yapmak için ise bu konu ile ilgili derin bilgilere sahip olmanız önemlidir. İnsanlar yatırımlarını dönem dönem kısa vade için dönem dönem uzun vade için gerçekleştirebilir. Peki, ne zaman kısa vade ne zaman uzun vade yatırım yapmak gerekmektedir, aralarındaki farklar nelerdir?

Kısa Ve Uzun Vade Yatırım Tanımı

Herhangi bir alanda yapmış olduğunuz yatırımın kısa sürede size dönüş sağlamasını talep ediyorsanız bu yatırımlara kısa vadeli yatırım denilmektedir. Bazıları bu süreyi 1, 2 ay olarak tutarken bazıları için bir yıla kadar bir süreci kaplayabilir. Yani insanlar 2 tane çeyrek alırlar, çeyreğin fiyatı bir ay içerisinde arttığı zaman satarak hemen kara dönüştürürler.

Bu yapılan işleme kısa vadeli yatırım denilmektedir. Uzun vadeli yatırımlar ise 1 yıla kadar, 1 yıldan 5 yıla kadar bir süre geri dönüşü bekleyebilecek şekilde yapılan yatırımlara verilen isimdir. Kısa vadeli yatırım da dönüş hızlı bir şekilde alındığı için yatırım yapılan alan ile ilgili olarak karar vermekte hızlı olacaktır. Fakat uzun vadeli yatırım da belli bir süre yatırımın sonuçlanmasını beklerken bazen kazanç sağlanırken Bazen zaman kaybı ve para kaybı yaşanabilir.

Kısa Vade Yatırım Mı Uzun Vade Yatırım Mı Daha Riskli?

Yatırım yapma konusunda İnsanlar kısa vade yatırımın mı uzun vade yatırım mı daha fazla risk içerdiğini merak etmektedir. Burada önemli olan vade türü değildir. Yatırımda risk faktörü yatırılacak olan alan ile ilgili olarak tam bir bilgi sahibi olmak ve planlı bir şekilde yatırım yapmayı gerektirmektedir.

Yani bu faktöre dikkat edildikten sonra uzun veya kısa vadeli yatırım yapmanız sizlere herhangi bir zarar getirmeyecektir. Yatırım yapacağız bankaları doğru seçmeniz de önemli bir adımdır. Bu bankaların güvenilir olması, gelişen ekonomik çalkantıları doğru takip etmesi önemlidir. Yatırımlarınızı yaptıktan sonra da bir süreliğine takip etmeniz alanı tanımanız ve kazanç sağlamanız için önemlidir.

Yatırımda Uzun Vade Ve Kısa Vade Arasındaki Fark