Yatırım Fonlarına Yatırım Yapmak

Yatırım fonları, en az iki adet yatırım enstrümanına yatırım yapan araçlardan oluşmaktadır. Yatırım fonlarına yatırım yapan bireyler minimum 2 yatırım aracına sadece tek bir yatırım aracında yatırım yapmış olurlar. Yatırım fonları, diğer yatırım enstrümanlarını içerdiği için yatırım fonlarından elde edeceğiniz getiriler ve zararlar da yine diğer yatırım araçlarına bağlı gelişebiliyor. Bu yazıda sizlere yatırım fonlarına yatırım yapmak nedir? Ne kadar kazanabiliriz? Yatırım fonlarının avantajları nelerdir, gibi konulardan bahsedilecektir.

Neden Yatırım Fonu?

Yatırım fonu aynı anda birden fazla yatırım aracına düşük maliyetle yatırım yapar. Örnek verecek olursak, bugün 50 bin TL değerinde altın, 50 bin TL değerinde döviz ve 50 bin TL değerinde hisse senedi yatırımı yaparsanız ödeyeceğiniz komisyon veya spread farkı 5 bin TL’yi bulabilirken, yatırım fonlarında böyle bir gider yoktur. Yatırım fonlarının alımında veya satımında herhangi bir komisyon alınmamaktadır.

 1. Hiçbir işlem ücreti ödenmez, yatırım fonu ürünleri satılırken, komisyon veya herhangi bir çıkış bedeli alınmaz.
 2. Yatırım Fonlarını uzmanlar yönetir.
 3. Hangi yatırım fonunun ne kadar getirebileceği az çok bellidir.
 4. Risksiz az riskli orta riskli ve çok riskli olmak üzere yatırım yapabileceğiniz çok fazla enstrüman bulunmaktadır.
 5. Her bankadan alınabilir ve satılabilir.
 6. Menkul kıymet olduğundan anlık olarak alınıp satılabilir. Ancak bazı ürünler valörlü olarak satılabileceğinden dolayı paranız hesaba geç yansıyabilir.

Hangi Tip Yatırım Fonu Var?

Yatırım fonlarına yatırım yapmak için bankaya gittiğinizde sizlere risk profil analizi testi yaparlar. Bu testte sizin ne kadarlık bir riski kaldırabileceğinizi öngörür ve ona göre tavsiye verirler.  Yatırım fonları az riskli veya çok riskli olmak üzere çeşitli olarak alınıp satılabilmektedir.

Risksiz veya Az Riskli Yatırım Fonları

 1. Para Piyasası Fonları
 2. Borçlanma Araçları Fonları
 3. Özel Fonlar
 4.  Özel Sektör Tahvil Fonları
 5. Devlet Tahvil ve Bono Fonları

Orta Riskli Yatırım Fonları

 1. Döviz Serbest Fon
 2. Altın Fonu
 3. Döviz Sepeti Fonları
 4. Gayrimenkul Fonları
 5. Kira Sertifikası Fonları

Çok Riskli Fonlar

 1.  Değişken Getirili Fon
 2. Hisse Senedi Fonları
 3. Türev Araçlar Fonları
 4. Endeks Fonları
 5. Petrol Fonları
 6. Girişim Sermayesi Fonları

Hangi Yatırım Fonuna Yatırım Yapmalı?

Yatırım fonlarına yatırım yaparken, önceliği hangi yatırım fonuna karar vermekte değil risk profil analizine vermeniz gerekir. Anapara kaybına uğramak istemiyorsanız ve buna bağlı olarak düşük kazanç sizi tatmin edecekse, risksiz veya az riskli yatırım fonları olan, Para Piyasası Araçları Fonları, Borçlanma Araçları fonları gibi fonları tercih edebilirsiniz.

Risk profiliniz yüksek ise ve risk almayı kabullenebiliyorsanız, orta riskli yatırım fonlarına yatırım yapabilirsiniz ve buna bağlı olarak yüksek kazanç ve yüksek kayıp bekleyebilirsiniz. Orta riskli yatırım fonları yıl içerisinde yüzde 10 ile yüzde 35 arasında değer kazanabilir veya kaybedebilirler.

Risk profiliniz çok yüksek ise ve sermayenizi riske atmaktan korkmuyorsanız, yüksek risk barındıran yatırım fonlarını tercih edebilirsiniz. Yüksek risk barındıran söz konusu fonlar, yıl içerisinde yüzde 20 ile yüzde 200 arasında değer kazanabilir veya kaybedebilirler. Bu nedenle yatırım yapacağınız fonları iyi seçmeli ve iyi analiz etmelisiniz.

Yatırım fonlarını seçerken piyasa gidişatına göre de karar kılabilirsiniz. Bazı yatırım fonları uzun vadede en iyi getiriyi sunabilirken, kimi yatırım fonları ise sadece kısa vadede değer kazanmakta olduğundan uzun vadede yüksek getiri imkânı bulunmaz.

Yatırım Fonlarına Yatırım Yapmak