Yabancı Menkul Kıymet Fonları

Yabancı Menkul Kıymet Fonları

Yatırım yaparken halkımızın yarısı TL içi varlıkları tercih ederken, yarısı ise TL dışı varlıklara yöneliyor. Bunun en büyük sebebinin Dolar/TL kurunun sürekli olarak yükseliş içerisinde olmasıdır. TL dışı varlıklara yatırım yapan yatırımcılar, hem döviz getirisi hem de menkul kıymet getirisi elde ediyor. Uzun vadede baktığımızda, TL dışı varlıklara yönelen yatırımcılar çok daha fazla para kazanabiliyor. Peki yatırım yapabileceğiniz yabancı menkul kıymet fonları nelerdir ve nerelerden alınabilir?

Ak Portföy Amerika Yabancı Hisse Senedi Fonu

Bu fon ağırlıklı olarak SP500 endeksindeki hisse senetlerine yatırım yapar. Fonun amacı hem döviz hem de borsa getirilerinden faydalanmaktır. Fonun yıllık yönetim ücreti yıllık yüzde 2 civarındadır. Fondan elde ettiğiniz kazançların %10’u stopaj vergisine tabidir. Örneğin 2014’te 100 bin TL yatırım yaptınız ve şuan paranız 250 bin TL oldu, bu durumda 150 bin TL kar etmiş olur ve bu karın %10’u olan 15 bin TL stopaj vergisi ödersiniz. Kar etmediyseniz herhangi bir vergi söz konusu değildir. Fonun yatırım yaptığı hisse senetleri arasında Amazon, Apple, Google, Netflix gibi büyük şirketler de bulunmaktadır.

Ak Portföy Yeni Teknolojiler Hisse Senedi Fonu

Bu fon ağırlıklı olarak teknoloji şirketlerine yatırım yapar. Fonun yatırım yaptığı şirketlerin büyük bir bölümü Avrupa ve Amerika’dadır. Fon’un yıllık yönetim ücreti %2,90’dır. Uzun vadeli olarak yatırım yapılması tavsiye edilir. Fon’da bulunan şirketler, Google, Amazon, Microsoft gibi büyük şirketlerdir.

İş Portföy Yabancı Hisse Senedi Fonu

Fon Portföyünün %80’i gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin hisse senedi fonlarına yatırılmaktadır. Fon 7 üzerinden 6 puanla risk içerir. Uzun vadeli yatırım yapılması tavsiye edilri.

Yabancı Menkul Kıymet Fonlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yabancı menkul kıymet fonlar döviz bazlı alınıp satıldığı için TL değer kazandığında fon değeri düşebilir ve zarar edebilirsiniz. Öte yandan hisse senetleri değer kazanmasa bile TL değer kaybettiğinde fon döviz bazlı olduğu için getiri elde edebilirsiniz. Fon değeri sürekli olarak değişmekte olduğundan spekülasyon yapmamanızı aksi takdirde zarar edebileceğinizi söyleyebiliriz. Ayrıca fondaki paylarınızı sattığınızda para hesabınıza 3-5 iş günü içerisinde geçeceğinden dolayı zaten spekülasyon yapmak pek mümkün olmamaktadır.

Yatırım yapacağınız yabancı menkul kıymet fonunun hangi hisse senetlerine yatırım yaptığını yatırım yaptığı hisse senetlerinin ne kadar temettü dağıttı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Fona yatırım yapacaksanız en az 1-2 yıl beklemenizi tavsiye ediyoruz. Yabancı menkul kıymet fonları genel manada pek çok fona göre yüksek getiri elde etmiştir. Özellikle Akportföy’ün yeni teknolojiler hisse senedi fonu son 2 yıl getirisi %235 civarında gerçekleşmiştir. Yani bu fona iki yıl önce 100 bin TL olarak yapılan yatırım bugün 335 bin TL’ye ulaşmıştır.

Sizlerde yatırımlarınıza değer katmak istiyorsanız, yabancı menkul kıymet fonlarını tercih edebilirsiniz.