Yabancı Menkul Kıymetler Fonu Nedir?

Yabancı menkul kıymetler fonu, portföyünde en az iki adet yabancı menkul kıymete yer veren yatırım araçlarına verilen isimdir. Yabancı menkul kıymetler fonları gerçekten de çok kazançlı olabilir. Döviz bazlı yatırım yapıldığından dolayı, elde edilen getirilere döviz kur etkisi de eklenmekte ve hem kurdan hem de yatırım yaptığınız araçtan bir miktar gelir elde etmektesiniz. Yabancı menkul kıymetler fonları piyasada oldukça fazla sayıda bulunmakta olup, her bankadan alınıp satılabilir.

Amerika Yabancı Hisse Senedi Fonu

Yabancı menkul kıymetler fonu listemizde bulunan Amerikan şirketlerine yatırım yapılan bu fon, son derece yüksek getiri vadetmektedir. SP 500 ve Dow Jones Sanayi endekslerinin baz alınabildiği bu fonda, Amerikan hisse senetlerine yatırım yapılmaktadır. Amerikan şirketlerine yoğun oranda yatırım yapılan bu fonda en az iki adet yabancı menkul kıymet bulunmaktadır. Sizlerde kendi bankanızdan bu fonları satın alarak yatırım yapabilirsiniz.

Gelişen Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu

Türkiye dışında yeterli büyüklüğe ulaşmış veya gelecek vadeden şirketlere yatırım yapılan bu fon, yüksek oranda getiri vadetmektedir. Gelişen teknolojiler yabancı hisse senedi fonu her bankadan alınıp satılabildiği gibi riskli bir fondur ve uzun vade yatırım yapılması gerekmektedir. Son 5 yılda yüzde 200’e varan değer artışı ile dikkat çekmekte olan yabancı hisse senedi fonlarından biri olan bu fon, valörlü olarak alım satım işlemlerini düzenlemektedir.

Gelişen Ekonomiler Yabancı Hisse Senedi Fonu

blank

Bu fonda, Türk borsalarına ait hisse senetleri de bulunmakta olup, gelişen ekonomilere yatırım yapar, Arjantin, Türkiye gibi ekonomiler en çok yatırım alan ekonomilerden biridir. Fon gelişen ekonomilere yatırım yaptığı için yüksek getiri vadetmekle beraber riskli bir yatırımdır ve uzun vadede yatırım yapılması tavsiye edilir. Söz konusu yatırım uzun vadede yapıldığı takdirde yüksek getiriler sağlayabilmektedir.

Yabancı Likit Kıymetler Fonları

Bu şemsiye fon türünde, yabancı piyasalara ait faiz ürünlü likit araçlar değerlendirilir. Eurobond veya yurtdışı kaynaklı olabilecek her menkul kıymet bu fona konu olabilir. Fondan alınan vergiler yüzde 10 oranındadır. Elde edilecek net getiri üzerinden her bir fon için yüzde 10 stopaj vergisi alınır.

Yabancı Menkul Kıymetler Fonu Nedir?