Yabancı Bankalar Neden Daha Yüksek Faiz Veriyor?

Yabancı bankaların oranlarının neden daha yüksek olduğunu hiç düşündünüz mü? Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin ve sistem değişikliğinin ardından ülkemizde bankaların faiz oranları seviyesi daralmaya başladı. Ülke ekonomisini ayakta tutmaya çalışan politikacılar bu konuda sessizliklerini koruyorlar.

Yabancı bankalar neden daha yüksek faiz veriyor şeklinde yapılan araştırmalar ve yorumlar her geçen gün artmaya başlıyor. Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli bireylerin tavsiyelerinde Almanya’da olan yatırımcı bankaları tercih etmeleri konusunda büyük bir teşvik söz konusudur. Bu konuda Almanya’da mevcut banka sisteminin, kullanıcılarını ve üyelerine kazandırarak ilerlemesi büyük bir etmen olarak gözükmektedir. Fakat hatırlatmakta fayda vardır ki Türkiye’de olan ekonomik kriz yüzünden, birçok orta ölçekli ve büyük ölçekli iş adamı bu süreci fırsata çevirmeyi başarmıştır. Siz de kendi çıkarlarınıza uygun şekilde bu krizden fırsat yaratabileceğinizin farkında olarak, mevduat hesabınızı ya da çektiğiniz kredi ile yapacağınız yatırımlara karar vermenizde fayda vardır.

Yabancı Bankalarla Nasıl Çalışılır?

Mevduat faiz oranları neye göre belirlenir sorusunun yanıtı aslında çok basittir. Mevduat faiz oranları, o dönemde ülkenin alım gücü, enflasyon oranı ve ekonomik durumuna bağlı şekilde şekillenir. Eğer faiz oranları mevduat hesabında ya da kredi borçlarında yüksek bir durumdaysa, o ülkenin ekonomik durumunun problemli olduğu aşikardır. Türkiye gibi Arjantin de ekonomik kriz ile boğuşan ülkelerden birisidir. Fakat Arjantin’in sosyo-kültürel yapısı Türkiye ile kıyaslanamayacak derecede farklılıklar taşımaktadır. Türkiye’nin turizm, tarım, ihracat ve ithalat açısından Arjantin’den en az iki kat daha büyük bir ülke olduğunun bilinciyle bu kıyaslamayı yapmakta fayda vardır.

Yurtdışında para yatırabildiğimiz bankalar aramasının sonucu maalesef çok azdır. Yatıracağınız para miktarının ya çok yüksek olması gerekir ya da parayı hangi ülkede yatırmak istiyorsanız, o ülkenin vatandaşı olan bir birey tarafından yatırmanız gerekmektedir. Son zamanlarda artan kripto paralar sayesinde, para gönderim ve alımının bu kadar kolay olması, bu para biriminin bir yatırım aracına dönüşmesine de neden olmuştur. Ancak kripto para birimleri bir alış-veriş biçimidir, yani mevcut durumda borsa şeklinde para yatırarak, yatırımınızın kazanç sağlayacağı bir nokta değildir.

Türkiye’de benzer bir dolandırıcılığı da Çiftlik Bank üzerinden Mehmet Aydın yapmıştır.

Yurtdışında Vadeli Mevduat Hesabı Açmak

Yabancı bankalardan kredi çekmek için ise, istediğiniz ülke ile aranızda pasaport ilişkisi ya da iş ilişkisi olması şarttır. Aksi taktirde o ülke içerisinde banka işlemleri yapmanız sadece ATM’den para çekip, ATM’ye para yatırmaktan öteye maalesef gidemez. Örneğin Almanya’da akrabanız varsa eğer, Türkiye’de olan toplu paranızı onun adı üzerinden, Almanya’da istediğiniz bir bankada faize yatırabilirsiniz. Her ay da size ödemeyi kripto paralar ile yapar, siz de hiç zorlanmadan Türkiye’de bu paraları bozdurabilirsiniz. Yabancı bankalar neden daha yüksek faiz veriyor sorusunun yanıtını birlikte aradık ve değerlendirmelerimizi yaptık.