WTI PETROL NEDİR? Texas Petrolünün Önemi

 Borsa yatırımcıları tarafından ilgiyle takip edilen ve en çok rağbet gören petrol çeşitlerinden biri olan WTI petrol; ekonomik ve siyasi gündemde en çok tartışılan konulardan birisidir. Gündemde bu kadar yer almasından dolayı akıllara WTI petrol nedir? Sorusu gelebilir. WTI petrol; açılımı Western Texas Intermediate olan tatlı ve hafif bir petrol türüdür. Çıkarıldığı yerden dolayı Texas petrolü olarak da bilinir. Benzin ve dizel yakıt üretmek için ideal ham petrol türlerinden biridir. Bundan dolayı da piyasada büyük bir ilgi görür. Tek dezavantajı çıkarılan petrolün başka yerlere transferinin zor olmasıdır. Transfer edilmesinin zorluğu ve petrolün hafif olmasından dolayı piyasalarda fiyatı hep yüksek seyreder.

WTI PETROL SON DURUM

   Piyasa fiyatı genel olarak yüksek olan WTI; son dönemlerde dünyanın mücadele ettiği salgın nedeniyle büyük dalgalanmalar yaşamaktadır. Dünya tarihinde bir ilk olan WTI petrolün fiyatının eksiye düşmesi ekonomi ve finans piyasalarını hareketlendirmiştir. Bu sarsıcı haber ve gündemde yarattığı etkiden dolayı pek çok insanın da WTI petrol nedir? Diye merak etmesi gayet doğaldır. WTI petrol son durum yatırımcılar için de son derece önemlidir.

WTI Koronavirüs Etkisi

WTI petrolün fiyatının dibe çakılmasının ardından hızlı bir şekilde kendini toparlaması piyasaları az da olsa rahatlatmış gözüküyor. Uzmanlar tarafından WTI  fiyatının baskılanmasının en önemli sebebi koronavirüs salgınından kaynaklı arz bolluğu olarak gösterilmektedir. Bu petrol fiyatında düşüş olumlu olarak algılansa da bu durum direkt olarak böyle yorumlanmamalıdır. Arz ve talebin ani çöküş yaşadığı durumlardan faydalanmak pek mümkün değildir.

Dünyada yaşanan salgın nedeniyle sanayinin durmuş olması, hava alanlarının çok azının çalışıyor olması ve petrole olan ihtiyacın durma noktasına gelmesi fiyatları düşüren diğer etkenlerdendir. İlaç çalışmalarıyla olumlu bir şekilde ilerleyen ABD Borsası da WTI petrolün yere çakılmasından dolayı gerilemiştir.

    Görüldüğü üzere ekonomi ve finans piyasalarına yaptığı etkiler bakımından WTI petrol nedir? Cevabı verilmesi gereken önemli bir sorudur. Başta ABD olmak üzere tüm dünyayı etkileyebilme gücü olan Texas petrolü, hem diğer rakipleriyle karşılaştırma açısından hem de petrol fiyatlarına yapacağı etki bakımından sıkı sıkıya takip edilmelidir.

WTI PETROL NEDİR? Texas Petrolünün Önemi