Vadeli Mevduat Nedir?

Vadeli mevduat hesabı, bankalar üzerinden yatırılan TL ve döviz cinsindeki paraların, düzenli olarak faiz getirisi sağlaması için geliştirilmiştir. Faiz getirisi ile yatırımlarının düzenli gelir sağlamasını talep eden yatırımcılar, mevduat hesabı üzerinden hoş geldin faizi sunan bankaları tercih etmekte ve yatırımlarını değerlendirmektedir. Mevduat hesabının sunduğu faiz getirileri, hazırladığı kampanya ve çalışma türlerine göre farklılık göstermektedir.

Vadeli mevduat sistemi kullanılarak, 32 günlük vade sistemi ile hesaba yatırılan para üzerinden faiz getirisi hesaplanır ve mevcut bakiyeye eklenir. Gerçek ve tüzel kişiler tarafından sıkça kullanılan vadeli mevduat hesapları, bankaların belirli süre içerisinde yatırılan paraları değerlendirmesi ve yatırımcısına daha yüksek gelirle iade etmesi açısından sıkça rağbet görmektedir. Faizli ve faizsiz sistem olarak 2 farklı kategoride ele alınan mevduat hesapları, para birimi dışında altın ve farklı hisse senetleri üzerinden de kullanıma sunulmaktadır.

Vadeli Mevduat Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Bankaların büyük bir bölümü tarafından kullanıma açılan mevduat hesapları, vadeli ve vadesiz olarak 2 farklı kategoride değerlendirilmektedir. Vadeli mevduat hesabı için hesaptaki tutar üzerinden 32 günlük faiz değeri hesaplanırken, vadesiz mevduat hesabında sadece fon getirisi ve kar payı değerleri dikkate alınmaktadır. Belirli bir vade süresi boyunca, hesaptaki bakiyeye dokunulmaması ve vade süresinin tamamlanmasının ardından, mevcut bakiyenin kullanıma açılması üzerine tasarlanan vadeli mevduat hesapları, bankaya yatırılan paranın faiziyle birlikte değer kazanmasını hedeflemektedir. Bankalar tarafından verilen faiz getirileri, kampanya kapsamına göre farklı oranlara sahiptir. Yatırılan paranın daha yüksek tutara ulaşmasını sağlayan mevduat hesapları, Türk lirası, Euro ve dolar cinsindeki para birimlerinin yanında, altın ve hisse senedi gibi farklı yatırımlar üzerinden de değerlendirilebilir.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabını açmak için sunduğu alternatif bankacılık kanallarından bir tanesi kullanılmalıdır. Alternatif bankacılık kanalları, bankalara ait müşteri hizmetleri, internet bankacılığı sistemi, mobil bankacılık uygulamasının ve bankaların ATM cihazları olarak kategorilere ayrılmaktadır. Bankalara ait alternatif bankacılık uygulamalarından bir tanesi tercih edildikten sonra, müşteri işlemleri için belirtilen şifre ve T.C. kimlik numarasıyla sistem girişi tamamlanmalıdır. Sistem giriş bilgileri tamamlandıktan hemen sonra, hesaplarım bölümünden “Yeni Hesap Oluştur” seçeneği tercih edilmeli ve vadeli mevduat hesabı açılışı için talimat oluşturulmalıdır. Hizmetler üzerinden yapılacak mevduat hesabı açılış işlemleri için, doğrudan müşteri temsilcisine bağlanılması yeterli olacaktır.

Vadeli Mevduat Hesaplarından Para Çekilmesi Mümkün Müdür?

Vadeli mevduat hesaplarından para çekebilmek için 32 günlük vade suresinin beklenmesi gerekir. Bankaların hazırladığı kampanyalar doğrultusunda, vade süresi dolmadan da bakiyeler kullanıma açılabilir. Vadenin bozulması durumuna karşı, bankaların aldığı önlemlere dikkat edilmeli ve belirtilen limitlerin üzerine çıkacak şekilde para çekimi yapılmamalıdır. Bankaların kampanyalarında yer aldığı takdirde, vadedeki limitler istendiği gibi kullanıma sunulabilir ve gerektiğinde hesap bakiyesi düşürülebilir.

Vadeli Mevduat Nedir?