Ülke Ekonomisinde Son Durum

Türkiye, sahip olduğu insan gücü ve sağlam temellere oturmuş sanayileşme hamleleri vasıtasıyla birlikte, güçlü derecede gelişmiş bir ekonomik sisteme sahiptir. International Monetary Fund bakımından gelişmekte olan piyasa ekonomisi diye nitelendirilen Türkiye ekonomisi, yıllar boyu edindiği tecrübeler sayesinde giderek genişlemekte ve büyümektedir. Türkiye’nin dünya çapında içinde bulunduğu ticaret organizasyonlarını G-20, OECD, AB Gümrük Birliği, WTO, ECO, BSEC olarak sayabiliriz.

Türkiye Ekonomisi

Türkiye ekonomisi, ihracat bakımından oldukça büyük miktarda ve çok çeşitli mallar ihraç etmekte olan bir ülkedir. Türkiye’nin ihraç ettiği mallar arasında, giyim kuşam malzemeleri, gıda maddeleri, savunma sanayine ait teknoloji ekipmanları, tekstil ürünleri, metal ve imalat ürünleri, ulaşım ekipmanları ve daha birçok farklı malı saymak mümkündür.

Türkiye’nin çoğunlukla ihracat yaptığı ülkeler Almanya, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, ABD, İtalya, Fransa, İspanya başlıca ülkelerdir.

Türkiye ekonomisi, büyüklük açısından müslüman ülkeler arasında İran ve Suudi Arabistan’ın önünde, Endonezya’nın arkasında yer almaktadır. Türkiye ekonomisine Tük dünyası ülkeleri arasında bakacak olursak; Türk ekonomisi lider konumunu korumaktadır. Türkiye’den sonra büyüklük açısından Kazakistan’ın ekonomisi gelmektedir.

Türkiye Ekonomisi ve Corona Virüsü Salgını

Corona virüsü, dünyanın her ülkesinin etkin mücadele vermeye çalıştığı bir salgın halini aldığından itibaren, ülkelerdeki sağlık sektöründe tıkanmalara yol açmıştır. Dünyanın mücadele ettiği Corona virüs salgını, başta sağlık sektörü olmak üzere birçok sektörü de etkilemiştir. Corona virüs salgınının büyük ölçüde etkilediği alanlardan birisi de söz konusu ülkelerin ekonomilerdir. Corona virüüs salgını ile mücadele etmeye çalışan birçok ülke, bir kaçı Avrupa ülkesi olmak üzere, ülkelerinin büyümesinde ve ekonomilerinde daralma beklentisi içinde olduklarını dahi açıklamış durumdadır.

Türkiye diğer ülkelere nazaran Corona virüs salgını ile çok daha başarılı ve etkili mücadele eden ve etmekle olan bir ülke olmuştur. Türkiye ekonomisi de söz konusu başarılı mücadeleye rağmen ister istemez Corona virüs salgınından dolayı az da olsa etkilenmiştir. Yetkili mercilerin vatandaşların bu süreçte mağdur olmamasına yönelik aldığı çeşitli önlemler ve desteklerle birlikte, esnaf ve iş adamlarına düşük faiz oranları ve uzun vade seçenekleri ile sağlanan kredi imkânları, Türkiye ekonomisini rahatlatmıştır.

Ülke Ekonomisinde Son Durum Nedir?

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı büyüme verilerine göre Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde, yüzde 4,5 büyüme kat etmiştir. Dünyanın Corona virüs ile mücadele etmeye çalıştığı, kimi ülke ekonomilerin daralmalardan bahsettiği bir dönemde Türkiye ekonomisinin yüzde 4,5’lik büyümesi çok büyük bir başarıdır. Bu büyük başarıda, yetkili mercilerin çabasının yanında, Corona virüs salgınının ülkede mart ayının ortalarından itibaren etkili olmasının payı da vardır.

Bazı dış kaynaklı haber ajanslarının yaptığı anketlere göre, ekonomistler Türkiye ekonomisinin bu sene yüzde 0,75 daralmasını beklerken, Corona virüsü ile başarılı ve etkin bir mücadele veren Türkiye’nin yetkili mercileri şu ana kadar böyle bir beklenti söyleminde bulunmadı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Yılı pozitif büyüme ile tamamlayacağız” şeklindeki sözleri ise Türkiye ekonomisi adına umutlandıran bir söylem olmuştur.

Ülke Ekonomisinde Son Durum