Türkiye’nin Yerli Silahları Hangileri?

Savunma Sanayi, bir ülkenin kendini iç e dış tehditlere karşı korumasını sağlayan araçları tasarlayıp, üreten sanayi koludur. Üretim tarzı ve kapsamı itibariyle, ağır sanayi yetenekleri gerektirir. Bununla birlikte silahların gerek kullanım gerekse üretim nitelikleri sebebiyle, yüksek teknoloji kullanımı zorunlu hale gelir.

Türkiye Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında yaşadığı silah ambargoları nedeni ile yerli savunma altyapısını kurmuş ve günümüzde dünyada takdir edilen ve sahada kendini kanıtlamış ürünler ortaya çıkarmıştır. Günümüzde; kara, hava ve deniz platformlarında kullanılmak üzere yeni nesil yerli silah sistemleri tasarlanıp üretilmektedir.

Kara Kuvvetleri İçin Üretilen Silahlar

Kara birliklerinde özellikle piyadenin ihtiyaç duyduğu tüfek için, milli imkânlarla MPT-76 üretilmektedir. Altay tankı, zırhlı birliklerin ihtiyaç duyduğu ana vurucu gücü oluşturmak adına tasarlanmış ve çok yakında seri üretimine başlanacaktır. Yine kara birliklerinin topçu ihtiyacına etkili bir çözüm sunan Fırtına obüsü, yaklaşık 40 km’lik menzili ile özellikle son yıllarda terör yapılanmalarına yönelik dış operasyonlarda adından söz ettirmiştir.

Altay tanklarında seri üretime geçiliyor Yılda 50 adet tank ...

Günümüz ordularının gerek sahada gerekse asimetrik savaş ortamlarında ihtiyacı olan mayına dayanıklı zırhlı araç ihtiyaçları, yerli imkânlarla; Kirpi, Kobra, Ejder ve Yörük gibi araçlar üretilmiş, gerek ihraç edilen gerekse bizzat çatışma alanlarında kendini kanıtlayan ürünler ortaya çıkarılmıştır. Bunlara ek olarak, uzaktan komuta edilebilen silahlı insansız kara araçları üzerinde de oldukça başarılı testler yürütülmektedir.

Hava Ve Deniz Kuvvetleri İçin Üretilen Silahlar

Hava kuvvetleri için, yakın hava desteği ve eğitim ihtiyaçlarına cevap verecek Hürkuş uçağı milli imkânlarla üretilip teslim edilmektedir. A,B ve C modelleri farklı görevler icra edecek olup, C modeli yakın hava desteği sağlayacaktır.

Yine Hürkuş’un bir üst versiyonu olan Hürjet, tek motorlu bir eğitim ve hafif saldırı uçağı olarak hizmet verecektir. Çift motorlu, çoklu görev yürütebilecek, 5.nesil bir savaş uçağı olacak MMU ise, yakın gelecekte envantere girmesi beklenen büyük projelerden yalnızca biridir. Atak, Atak-2, Gökbey ve T629 gibi projeler de havacılık alanında adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Gökbey helikopteri'Kartal' ile uçacak

Donanma için ise Reis sınıfı denizaltılar, İstif sınıfı firkateynler, TF2000 hava savunma fırkateyni gibi modern projeler bulunmakta olup, havuzlu çıkartma gemisi sınıfında yer alan TCG Anadolu, çok yakında denize indirilecektir. Atmaca, Som, Gezgin, Mam ve diğer akıllı mühimmat ve seyir füzeleri, envantere katılmakta veya kısa sürede kuvvetin hizmetine girmeye hazırlanmaktadır.

Türkiye’nin Yerli Silahları Hangileri?