Türkiye’de İşsizlik Oranı Kaçtır?

Türkiye’de geçen ayın verilerine göre hesaplanan işsizlik farklı durumlara göre hesaplanabilmektedir. TÜİK’in açıkladığı veriler incelendiğinde genel itibariyle işsizliğin arttığı ortadadır. Bu yıl çoğu yerde ki işsizlik oranı kesin olarak belirlenmiştir. Bu yıl geçen yılın Ekim ayına göre işsizlik sayısı 608 bin kişi artarak 4 milyon 396 bine çıkmıştır. Bu işsizlik oranındaki kriterler şu şekildedir:

15/24 Yaş Aralığı İşsizlik

Yaş oranından da belli olduğu gibi genellikle genç kesimin bulunduğu bu kriterde işsizlik oranı artmıştır. Yüzde olarak 25.3 olan işsizlik puanı ise 3 puandır. Gençlerin çoğunluğu bu dönemde gezmeyi ya da diğer aktiviteleri tercih ederek çalışma sorumluluğunu almaktan kaçınmaktadırlar.

İstihdam Durumuna Göre İşsizlik

İstihdam geçen yılın verilerine göre azalmıştır. Bazı şirketler olumsuz etkilendiği durumlardan dolayı bu durumu işçilerine yansıtarak işçi çıkarmaktadır. Geçen yılın verilerine göre 527 bin kişi istihdam edilememiş ve toplam işsizlik 28 milyon 343 bin kişiye ulaşmıştır. Puan olarak ise 1,6 oranında bir artış yüzde olarak ise %45,9 istihdam azalması gözlemlenmiştir.

Tarım Sektöründe İşsizlik

İşsizlik belirlenirken tarım sektörü de baz alınmaktadır. Geçen yılın Ekim ayı verilerine göre tarım sektörünün bu yıl ki Ekim ayı verilerinde 270 bin azaldığı görülmüştür. Tarımda sanayileşmenin ortaya çıkması ile giderek artan bir işsizlik durumu aksi yönde ilerlemiş ve işsizlik oranı azalmıştır.

Sanayi Sektöründe İşsizlik

Tarımda ki azalışa rağmen sanayi sektörün de işsizlik azalması gerekirken sanayi sektöründe de işsizlik azalmaktadır. Bunun birçok sebebi bulunabilir. Geçen yılın Ekim ayına göre bu yılın ekim ayında yapılan karşılaştırmada 30 bin kişinin sanayi sektöründe işsiz kalma oranı azalmıştır.

İnşaat Sektöründe İşsizlik

İnşaat sektörü geçen yılın Ekim ayının verilerine göre bu yıl azalarak işsizlik 305 bin kişi azalmıştır. İnşaat sektöründe ki bu olumlu gelişme en azından gelecek gençler için bir umut olmuştur.

Hizmet Sektöründe İşsizlik

Hizmet sektörü tarım, sanayi ve inşaat sektörüne göre ters yönde gelişen 78 bin kişilik artış ile işsizlik oranını açıklamıştır. İstihdam edilen kişilerin hizmet sektöründe ki yüzde ise %56,3’dür.

Türkiye’de İşsizlik Oranı Kaçtır?