Trafikte Hatalı Sürücüler Daha Fazla Sigorta Primi Ödeyecek

Türkiye Cumhuriyeti’nde Trafikte araç kullanabilmek için ehliyet almak gerekmektedir. Kullanılan normal binit araçlar dışındaki araçlar için farklı ehliyet türleri bulunmaktadır. Motosiklet kullanımı gibi bazı araçlar için de yine farklı ehliyetlerin olduğunu bilmekteyiz. Trafikte bu ehliyetleri alabilmenin önemi ise kuralları öğrenebilmek adına derslerin veriliyor olmasıdır.

Çünkü trafik içerisinde bulunan sürücülerin yapmış olduğu hatalar sadece kendi canlarına değil başka bütün insanların canına da zarar getirebilecek olduğu için kurallara uymak oldukça önemlidir. Fakat bu kadar yapılan uyarı ve cezalılara rağmen trafikte hatalı sürücülerin sayısı oldukça fazladır.

Caydırıcı Ceza

Her geçen gün trafik kazalarının sayısındaki artma ve insanların kurallara uymama durumları yetkililerin dikkatinden kaçmamıştır. Bu sebep ile yetkililer trafikte hatalı sürücülerin sigorta primi konusunda daha fazla ödemeleri gerektiğine kanaat getirmiştir. Yani araç sahiplerinin Trafikte araç kullanabilmeleri için zorunlu trafik sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Fakat Yapılan bu zorunlu trafik sigortasının ücretleri hatalı Sürücüler için daha yüksek miktarda olmaktadır.

Yani Trafik kurallarına uymayan sürücülere hem ceza verilecek hem de sigorta primleri artırılacak olduğu için bu ceza oldukça caydırıcı olmaktadır. Aracınız için zorunlu trafik sigortası yaptırmaya gittiğiniz zaman bu konu ile ilgili olarak bilgiler ile karşılaştığımız zaman şaşırmamanız gerekmektedir.

Alınan Bu Kararın Ayrıntısı

Hazine ve maliye Maliye Bakanlığı trafikte yaşanan kazalar ile ilgili olarak görüşmelerini gerçekleştirdikten sonra bu sonuca ulaşmıştır. Yani trafiğe çıkacak olan kişilerin trafikte daha fazla dikkatli olmaları için bazı değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Sürücüler trafikte yapmış oldukları her hatadan sonra ceza puanı alacaklardır. Ceza puanının yüksekliğine göre de prim öderken daha fazla para ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca trafik kurallarının ihlali sebebiyle alınacak olan ceza tutarlarında da yüksek miktarlar belirlenmeye başlanmıştır.

Böylelikle trafik kazalarının daha az alacağı yönünde olumlu düşünceler bulunmaktadır. Yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Böylece kuralları ihlal eden sürücülerin bu konu ile ilgili olarak daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Hem maddi hem manevi zararın önüne geçebilmek için yapılan düzenlemelerin etkili olacağı söyleniyor.

Trafikte Hatalı Sürücüler Daha Fazla Sigorta Primi Ödeyecek
YORUMLAR YAZ
blank
  • Lora8 ay önce
  • Her şeye zam yapıyorlar