• ÇEYREK ALTIN
  417,62
  % -0,16
 • $ DOLAR
  5,7722
  % -0,01
 • € EURO
  6,5763
  % 0,07
 • £ POUND
  7,3377
  % 0,02
 • PETROL
  65,42
  % 1,77
 • BITCOIN
  72931,510
  % 5,71
 • BIST 100
  94.831
  % 0,00
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

TİCARET SAVAŞLARI

TİCARET SAVAŞLARI

04.03.2018 – Fatih SUNAGİL

ABD Başkanı Donald Trump çelik ve alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından “Ticaret savaşları iyidir” yorumunu yaptı.

Trump Twitter mesajında ABD’nin ticaretten milyarlarca dolar kaybettiğini söyledi ve “Ticaret savaşları iyidir ve kazanması kolaydır” dedi.

Trump dünkü açıklamasında, gelecek hafta imzalayacağı karar ile çelik ürünlerinin ithalatına yüzde 25, alüminyuma da yüzde 10 vergi getireceğini söylemişti.

Kanada ve AB karara tepki göstererek buna karşı önlemler getireceklerini açıkladı.

ABD’nin bu sektörde ticaret yaptığı Meksika, Çin ve Brezilya da bu karara karşılık vereceklerini duyurdu.

Trump mesajında “Bir ülke (ABD) başka ülkelerle ticaret yaparken milyarca dolar kaybediyorsa ticaret savaşları iyidir ve kazanması kolaydır. Örneğin bir ülke yüzünden 100 milyar dolar kaybettiysek ve onlar da şirinlik yapıyorsa, artık ticaret yapmayız ve çok kazanırız. Bu çok kolay” dedi.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker vergilerin Avrupa’da binlerce kişinin işini tehlikeye atabileceğini belirtmişti.

Juncker “Endüstrimiz haksız önlemlerle zarar görürken boş boş oturamayız. Avrupa Birliği çıkarlarını korumak üzere sert ve gerektiği gibi bir cevap verecektir” dedi.

Almanya çelik endüstrisi federasyonu WV Stahl da ABD’nin bu adımla Dünya Ticaret Örgütü kurallarını çiğnediğini ve kararın Alman çelik endüstrisine çok büyük etkisi olacağını söyledi.

Tüketici fiyatlarını artırabilir uyarısı

Vergi artırımı kararını eleştirenler bunun ABD’de istihdamı tehlikeye atacağını ve tüketici fiyatlarını artıracağını söylüyor.

Trump’ın açıklamasının ardından Asya ve Avrupa borsalarında düşüşler yaşandı.

ABD, ihraç ettiğinin 4 katı kadar çelik ithal ediyor. 100’den fazla ülkeden çelik satın alıyor. ABD Enerji Bakanlığı, 2008 mali krizinde dibe vuran çelik endüstrisinin toparlanmakta olduğunu açıkladı. Ancak ABD hâlâ 2000’lerin başındaki çelik üretim miktarının gerisinde. 2000 yılında 112 milyon ton çelik üreten ABD, 2016’da 86,5 milyon ton çelik üretti. 2000 yılında 135 bin kişiyi istihdam eden sektörde 2016 yılında yaklaşık 83 bin 600 kişi çalışıyordu.

Trump’ın son vergi hamlesini değerlendiren Moody’s EMEA Bölgesi Rating Şefi Colin Ellis, “Daha derin ve daha köklü bir ticaret savaşı görüyoruz. Bu küçük bir adımdı, diğer ülkelerin buna karşılık ne yapacağını görmemiz lazım. Daha derin bir ticaret savaşı olumsuz olur. Ticaret savaşları kimsenin yararına olan bir şey değil, bu tarifeler 2000’lerin başında da artırıldı ancak bu ne işsizlik üzerinde ne ABD ekonomisi olumlu bir etki yapmamıştı. Bu tarz engellerin uzun vadeli sonuçları olumsuz olur” şeklinde yorum yaptı.

Ellis Trump’ın ABD ekonomisine ve global ekonomiye etkisinin henüz çok bariz olmadığını dile getirdi.

TÜRKİYE

Yatırımcıların risk iştahının yüksek kalmaya devam ettiğini kaydeden Ellis “Türkiye’ye bakınca iyi bir ekonomi görüyoruz. 2017 için %6.5’lik bir büyüme bekleniyor. Ekonomi iyi performans gösteriyor, hükümet büyümeyi desteklemeye kararlı ama çok büyük bir cari açık var, dış sermaye bağımlılığı gibi bir takım kırılganlıklar var. Bunların muhtemelen çözülmeyeceğini düşünüyoruz.

Faiz oranları normalleştikçe yatırımcıların risk seviyelerini daha fazla değerlendirdiğini görebiliriz ama ani bir çalkantı beklemiyoruz.” dedi.

Ellis enflasyonun çift hanede kalmaya devam edeceğini belirterek “Türkiye için kredi notumuz “Ba1″, görünüm negatif… Makro ekonomik resim nispeten iyi gidiyor gibi görünse de enflasyonun önümüzdeki 2 yıl çift hanede devam edeceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda Türkiye’yi kurumsal güçlülüğü anlamında da durumunu incelememiz gerekiyor. Bu da kredi analizimizde önemli.

Kamu sektöründen gelen baskılar ve kurumsal güçlerle ilgili baskılar da söz konusuydu. Bu noktalarda daha net resim görebilirsek o zaman gerekli değerlendirmeleri yaparız” ifadelerini kullandı.

AYIN HİSSELERİ – TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş. (TUPRS)

Mart ayında nakit kâr payı dağıtımı yapacak şirketlerin listesi aşağıda yer almaktadır :

1 – TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş. (TUPRS) Temettü Verimi (Net) : % 10

Günlük grafik göstergesine göre  (114  TL – 117 TL  ideal alım aralığı)

2 – İŞ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (ISYAT) Temettü Verimi (Net) : % 15

Günlük grafik göstergesine göre (0,99 TL – 1,01 TL ideal alım aralığı)

3 – İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (ISMEN) Temettü Verimi (Net) : % 10

Haftalık grafik göstergesine göre (2,34 TL – 2,42 TL ideal alım aralığı)

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir !