Seyahat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Seyahat sigortası siz seyahat ederken oluşabilecek kazalara karşı sizi koruyan bir sigortadır. Her seyahat sigorta şirketinin farklı konularda düzenlemiş olduğu teminatları ve bu teminatlara uygun limitleri bulunmaktadır. Seyahat sigortası sizin için en çok yurtdışında yaptığınız seyahatlerde iş görmektedir.

Seyahat sigortasını düzenlerken anlaşma yaptığınız şirketin teminatlarını iyice kavramalı ve oldukça geniş teminatları içeren bir poliçeyi imzalamanız oluşabilecek her türlü kazaya karşı koruyacağı için mantıklı olacaktır.

Siz şirketle bir sigorta belirlediniz ama poliçenize yeni bir durumu daha eklemek istiyorsunuz. Bu durumda poliçenize bu eklentinin eklenmesi için anlaşma yaptığınız şirkete başvurarak hem yeni teminatınızı poliçenize ekletebilir hem de buna paralel olarak limit arttırabilirsiniz.


Seyahat Sigortası’nın İçeriği

Sizin imzalamış olduğunuz seyahat sigortası sizi her türlü kazaya karşı sizi korumayabilir. Bu durum genellikle sizin ağır suçlu olduğunuz durumları içerir. O yüzden seyahat sigortasının sizin zararlarınızı karşılayabilmesi için sizin suçlu olmamanız gerekir.

Seyahat sigortasında dikkat gereken bir diğer husus anlaşmayı yaptığınız tarih ve anlaşmanın biteceği tarihtir. Bu tarihleri unutmayarak mutlaka sigorta şirketinizle iletişim halinde olmalısınız. Seyahat sigortası içeriği oluşturulurken sigortanın başka kimlerin yararlanacağı da belirlenmelidir. Sigorta şirketi sizden bir coğrafi bölge isteyecektir.

O yüzden sürekli seyahat eden biriyseniz ve seyahat sigortası düzenleyecekseniz tavsiyemiz oldukça geniş coğrafi alanları seyahat sigortanıza dâhil etmenizdir. Çünkü bazı seyahat sigortalarında siz dâhil etmediğiniz sürece bazı ülkelere karşı sizin teminatınızı vermez.

Seyahat Sigortası Teminatında Dikkat Edilecekler

Seyahat sigortası sizin geçirdiğiniz kazalarınızda bir vefat yaşanırsa seyahat şirketiyle yaptığınız anlaşmada yer alan para miktarı kadar bir teminat verir. O yüzden bu kısmı oldukça üst seviyelerde belirlemelisiniz. Seyahat sigortası teminatında yer alan kazalarda gerçekleşebilecek sürekli sakatlık durumunda bir tazminat belirlenir.

Yine bu tazminat kişinin sakatlık durumuna göre belirleneceği için siz hiçbir sakatlığınızı saklamamanız gerekir. Sizin teminatlarınızda bulunan diğer bir durum ise sağlık giderleridir. Olası bir rahatsızlığınıza karşı ya da hastane, tıbbi destek ihtiyacınız için sigortanız size bu konuda bir teminat ayırır. Sizin zor durumda kaldığınızda bu teminatı unutmamanız gerekir.

Seyahat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler