SAYIŞTAY KPSS ŞARTSIZ PERSONEL ALIMI 2020

   Devlet kurumları personel alacağı zaman, alacağı kişilerden bazı şartları yerine getirmesini istemektedir. Bu şartlar arasında adayların KPSS sınavına girip belirli bir puan üzerinde not almaları gerekmektedir. Değerlendirmeler de buna göre yapılmaktadır. Ancak bazı devlet kurumları ise KPSS şartsız personel alımı yapmaktadır. Bunlardan biri ise Sayıştay Bakanlığı’dır. Sayıştay Bakanlığı KPSS şartı olmadan, ancak başka türde özellikleri taşıyan 45 kişiyi işe almaktadır. Bu 45 kişi boş bulunan Denetçi Yardımcısı adayı olarak görevlendirilecektir. Adaylar şartlara göre başvurularını yapacak ve öncelikle eleme sitemiyle daha sonrasında ise yazılı sınav ve mülakat aşamalarıyla işe alım süreci tamamlanacaktır.

Sayıştay KPSS Şartsız Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

        Belirli özelliklere göre KPSS şartı aranmadan değerlendirilecek olan adaylar başvurularını yaptıktan sonra yazılı sınava tabi tutulacaklardır. Daha sonrasında da mülakat yapılacak olan adayların alımları bu aşamadan sonra kesinleşecektir. Sayıştay KPSS şartsız personel alımı 2020 başvuruları 22-29 Eylül tarihleri arasında ÖSYM üzerinden yapılabilecektir. Yapılacak olan Sayıştay personel alımı eleme sınavının tarihi ise 1 Kasım 2020’dir. Sınav Ankara’da yapılacak olup, sınava girecek olan kişi sayısına bağlı olarak her sınavın bir günde yapılması şeklinde gerçekleşecektir.

        Sayıştay KPSS şartsız personel alımı için eleme sınavına girecek olan adaylar ÖSYM sitesi üzerinden sınav ücretini yatırmak zorundadırlar. Sınav ücreti yatırılmadığı takdirde sınava girmek imkansızdır. Sınav ücretin yatırıldığı takdirde sınavdan önceki tarihlerde adayların sınava nerede gireceğine dair bilgiler bulunan sınav giriş belgesi yayınlanacaktır. Adayların yine ÖSYM üzerinden sınav giriş belgesini temin etmeleri mümkündür. Sınava giriş belgesi ile girilebilir. Giriş belgesi olmayan adaylar sınava alınmamaktadır.

Sayıştay KPSS Şartsız Personel Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

       Sayıştay Bakanlığı tarafından KPSS şartı aranmadan alınacak olan personellerin bazı şartları yerine getiriyor olması gerekir. Bu şartlar şöyle sıralanabilir:

  • 657 sayılı kanunun 48. Maddesi gereğince belirtilen genel özelliklerin başvuru yapan aday tarafından taşınması gerekmektedir.
  • Başvuru yapacak adayların 1 Ocak 1985 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olması gerekmektedir. Bunun haricindeki başvurular geçerli sayılmayacaktır.
  • Hukuk, iktisat, işletme, siyasal bilgiler gibi bölümlerden ya da bu bölümlere denkliği bulunan 4 senelik bölümlerden mezun olmak gerekmektedir.
  • Denetçilik görevini icra edeceği sırada sağlıkla ilgili bir sıkıntısı, engel teşkil eden bir durumun olmaması gerekmektedir.

        Sayıştay personel alımı sınavı için başvuru tarihleri 22-29 Eylül 2020’dir. Bu tarihler arasında internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirsiniz. ÖSYM sayfası üzerinde fotoğrafı olmayan ya da fotoğrafının geçerlilik süresi dolmuş kişilerin kendilerine en yakın ÖSYM başvuru merkezine giderek fotoğraflarını güncellemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde sınav başvurusu geçerli sayılmamaktadır. Sınava girecek kişilerin sınavdan önceki tarihlerde ÖSYM’nin açıklamasıyla birlikte T.C. Kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yaparak sınav giriş belgelerine ulaşmaları mümkündür. Sınav yapıldıktan sonra sınav sonuçları yine ÖSYM aday işlemleri sayfası üzerinde görüntülenebilecektir. ÖSYM’nin yapacağı yazılı sınavı başarıyla geçmiş olan kişiler Sayıştay KPSS şartsız personel alımı kapsamında sözlü mülakata çağırılacaklardır. Sözlü mülakat Sayıştay tarafından açıklanacak olup yer ve zaman bilgileri tarafınıza yine Sayıştay tarafından postalanacaktır. Mülakat aşamasında da başarılı olan kişiler Sayıştay Bakanlığı’na personel olarak alınabileceklerdir.

SAYIŞTAY KPSS ŞARTSIZ PERSONEL ALIMI 2020