Sanal Pos Nedir Kimler Kullanabilir?

Alışveriş merkezleri ve benzeri türden alanlarda gerçekleştirilen alışverişlerde kredi kartı üzerinden ödemelerin gerçekleştirildiği cihazlara sanal pos adı veriliyor. Şık ve estetikli yapıya sahip olan bu cihazlar bugün dünya çapında kullanılıyor. Sanal postun temel işlevi ise, örnek vermek gerekirse herhangi bir bankanın kredi kartı üzerinden cihaza okutulma söz konusu olması ve bu kapsamda ödemenin gerçekleştirilmesi söz konusu olduğu gibi internet dünyası üzerinden giriş sağlanan bilgilerin alıcının banka ve kredi kurumundan temin ettiği hizmet ya da ürünlerin hizmet ücreti karşılığı olan ödemenin doğrudan satıcının banka hesabına aktarılmasını sağlayan cihazdır.

Sanal Pos Kullanım Alanları

Sanal posların en temel özelliklerinden biri de, geniş bir kullanım alanına sahip olmasıdır. Bu cihazları bu kapsamda yurtiçi alıveriş merkezlerinden, mağazalardan, internet dünyası üzerinden hizmet sunan online mağazalardan ve özet olarak internet dünyasından alışveriş hizmetlerinin yer aldığı tüm web sitelerinden kolay ve güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu cihazları ayrıca ilgili banka şubeniz üzerinden de düşük bir hizmet bedeli ödeyerek de temin edebilirsiniz. Sanal postu mağazanız ve alışveriş siteniz için de satın alabilirsiniz.

Maksimum güvenlik önlemlerinin alındığı bu cihazlarda ödeme yapma ve ödemenizi alma konusunda herhangi bir sorun yaşamanız söz konusu değildir. Bankalar Arası Kart Merkezi tarafından son 15 yıl içerisinde gerçekleştirilen araştırmalar doğrultusunda özellikle kredi kartları üzerinden ödemelerin daha çok sanal pos cihazları üzerinden gerçekleştirildiği gözlemlenmiştir. Bu kapsamda tüketicilerin ödeme yapma ve ödeme alma konusunda sanal postu tercih ettiği görülmüştür.

Sanal Pos Güvenli mi?

Pek çok tüketiciler ve mağaza sahipleri sanal pos güvenirliliği konusunda tereddütler yaşayabiliyor. Sanal pos cihazlarının internet dünyasından herhangi bir web sitesine entegre edilebilmesi açısından ilgili finans kuruluşu tarafından yasal kapsamda mutlaka gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması gerekiyor.

Söz konusu denetimlerin yapılmaması durumunda sanal postun aktif bir şekilde kullanılması söz konusu değildir. Bu kapsamda cihazın kullanılması ise ayrıca yasal yönden cezai işlemler uygulanmasına yol açabilir. Bu cihazların herhangi bir banka kredi kartı kadar riskler teşkil etmesi söz konusu değildir. Yalnızca dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı alışveriş yapılacak ilgili sitede gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alınması ve platformun SLL olduğunun kontrol edilmesidir.

Sanal Pos Nedir Kimler Kullanabilir?