Sanal Kart Nedir Ne İşe Yarar

Sanal kart internet üzerinde kullanılan ve alışveriş, borsa, oyun gibi işlemlerde satın almaya yarayan dijital kart çeşididir. Sanal kart diğer banka ya da kredi kartları kullanımına göre daha güvenli bir sistemdir. Sanal kart yüklemeleri belli sayfalar üzerinden kredi kartı ve banka kartı ile sağlanmaktadır. Sanal kart yüklemelerinde sahip olunan platforma göre değişiklikler bulunur.

Bazı sanal kartlar kendine özel numaralar içerir ve müşteri sabit numarayla para transferi sağlayabilir. Bazı internet platformları tarafından sahip olunan sanal kartlar da ise tek kullanımlık numara verilerek her yükleme ve para transferinde değişikliğe gidilmektedir. Sanal kartın birçok işlevi bulunmaktadır. Bu işlevler arasında en çok yurt içi ve yurt dışı online platformlarda alışveriş yapma tercih edilir. Sanal karta sahip olmak isteyen kullanıcılar kendi çalıştığı banka ile iletişime geçip sanal kart başvurusunda bulunabilmektedirler. Bu şekilde başvurulan sanal kartlar, telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı tarafından sağlanmaktadır.

Sanal Kart Özellikleri

Sanal kart, kişinin kendi isteği doğrultusunda belirlediği bir limit ve kişinin kredi kartı ile yapyığı satın alma ile kullanımı sağlanan kart modelidir. Sanal kart kişinin eve isteyebileceği ya da dışarı da fiziki olarak kullanabileceği bir kart modeli değildir. Tamamen dijital olup, herhangi bir kart aidat ücreti de ödenmemektedir. Bazı sanal kart özellikleri arasında birikim yapma, para puan olarak kullanabilme ya da puan kazanma gibi avantajlarda bulunmaktadır. Değişkenlik gösteren kart numara sistemi de ayrı bir güvenlik boyutudur. Olası bir kart numarasını belli etme ya da başkalarının eline geçme durumunda sanal kart sürekli numara değiştirmeye gideceği için kişi numaraya sahip olsa dahi kartı kullanamayacaktır.

En büyük sanal kart avantajı ise limiti kullanıcı belirlemesidir. Bu özellik ile kullanıcı yaptığı harcama ve yaptığı ödemeyi rahatça takip edebilmektedir. Bilinmesi gereken en önemli nokta ise; sanal kart kullanımı yalnızca internet üzerinden sağlanmasıdır. Kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri marketlerde sanal kart kullanımının olup olmadığı yönündedir. Marketlerde sanal kart kullanılmamakta yalnızca çevrimiçi platformlarda kullanıma açılmaktadır.

Sanal Kart Nedir Ne İşe Yarar