S-400 GERİLİMİNİN PİYASALARA ETKİSİ

Geçen sene Ağustos ayında yaşadığımız kur atağından beri Dolar/TL kuru yükselen trendde kalarak düzeltme hareketini sürdürüyordu. Buna paralel olarak BIST 100 endeksi de toparlanma eğilimindeydi. Ancak S-400 teslimatlarının başlaması ile birlikte ABD tarafından gelecek haber akışı piyasalar üzerinde baskı unsuru olmaya devam edecek.

İç piyasada ise enflasyon oranlarındaki düşüş ve döviz kurundaki gerilemeye paralel olarak Merkez Bankasının faiz indirimine gitmesi bekleniyordu. Ancak bu arada Merkez Bankası başkanının görevden alınmasıyla birlikte iç piyasada belirsizlik sözkonusu oldu. 25 Temmuz da açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararı bu nedenle önem arzetmektedir.

Gerek iç piyasadaki belirsizlik gerekse ABD tarafından gelebilecek olumsuz haber akışı beklentisiyle BIST 100 endeksinde göstergeler düzeltmeye işaret ederken Dolar/TL kurunda ise dalgalanmalara neden olmaktadır. 25 Temmuz Merkez Bankası toplantısına kadar olan süreçte olası faiz indiriminin miktarı açısında Dolar/TL kurunda yükseliş, ABD tarafından gelebilecek haber akışı bakımında BIST 100 endeksinin satış baskısında kalacağını düşünüyorum.

Çin Atasözü : “Piyasalar yalanları satın alır, gerçekleri satar.”

AYIN HİSSESİ – KARTONSAN KARTON SAN. VE TİC. A.Ş. (KARTN)

Kartonsan , 2018 yılı 3 aylık dönem kârı 16.652.606 TL iken 2018 yılı 6 aylık dönemde 41.747.168 TL kâr açıklayarak kârlılığını % 150 artırdı. 2019 yılı 3 aylık dönem kârı 25.366.469 TL iken 2019 yılı 6 aylık dönemde de aynı performansı sergilerse temmuz ayı bilanço döneminde hissede yeni zirveler test edilebilir.

BIST 100 F/K oranının 8,36 olduğunu gözönünde bulundurursak F/K oranı 7,06 olan KARTN hissesinde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) paketinin önümüzdeki dönemlerde karlılığını artırmasında etkili olacağını düşünüyorum.

KARTN hissesinde BIST 100 endeksinde satış baskısı devam ederken 300 ve 290 seviyesi önemli destekler olarak göze çarparken 315 ve 325 dirençleri geçildiği takdirde 360 ve 380 seviyeleri gündeme gelebilir. 310 seviyesi altında seyrettiği müddetçe hisse düşüş trendinde olduğundan dolayı kısa vadede yükselişler satış fırsatı, düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Ancak 285 altına düşmediği müddetçe uzun vadeli olarak biriktirilmesi kanaatindeyim.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir !