Patent Nedir Neden Önemlidir?

Patent, aslında hak sahibi olmak demektir. Bilimsel ya da teknik bir buluşun kullanım hakkının, buluşu yapan kişi de olmasıdır. Buluş sahibi, bulduğu şey üzerinde hak sahibi olması gereken ilk kişidir. Bu yüzden o buluşun kullanım hakkı, üretilmesi, satılması ya da ithal edilmesi gibi durumların, belirli bir süre zarfı içerisinde buluş sahibine verildiğini gösteren resmi belgeye patent denir.

Buluş ve icatların korunabilme yetkisini almanın tek yolu olan patent belgesine “buluş belgesi” de denebilir. Herhangi dikkat çekici veya değerli özellikleri olan icat sahibinin veya yararlı fikri olan kişinin yapması gereken ilk şey patent belgesini almaktır.

Patent Almak Niçin Önemlidir?

Buluş sahibi olan kişinin, buluşu üzerinde hak sahibi olması için patent alması önemlidir. Teknik bir buluşun çoğaltılma, alım satım işlemleri, gibi tasarruf hakkına sahip olmak için, buluş sahibinin patent alarak, icadını koruma altına ve güvenceye alması gereklidir. Başkalarının o buluşu izinsiz ve yetkisiz kullanması engellenir.

Aksi halde yani patent almadığı takdirde, buluşu hakkında söz sahibi olamaz ve emeği zayi olmuş olur. Buluşu ile ilgili tasarruf hakkı bulunmaz ki bu da buluşu yapan kişinin istemeyeceği ve hoşlanmayacağı bir durumdur. Bu yüzden bir icat ve buluş için, buluş sahibinin patent alması önemlidir.

Patent Nereden Alınır?

Türkiye’ de patent verme yetkisi olan tek kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’ dur. Bu kurumun dışında patent verme yetkisine sahip olan başka bir kurum yoktur. Türk Patent ve Marka Kurumu’ na başvurarak patent alan buluş sahibi, patent belgesi alma başvurusundan itibaren 20 yıl süreyle buluşunu garanti ve koruma altına almış olur.

Türk Patent ve Marka Kurumu, başvuruları inceleyerek araştırma yapar. Belirli şartları taşıyan ürünlerin patentleri tescillenir. Belirli şartları kapsamayan icatlar için yapılan patent başvurusu ise, reddedilir ve ona patent verilmez. Buluşların birkaç şartı taşıyor olması gerekmektedir. Mesela; daha önce böyle bir icat yapılmamış ve keşfedilmemişse ve farklı bir ürün olduğu tespit edilmişse o zaman o icat için patent belgesi verilir. 

Patent Nedir Neden Önemlidir?
YORUMLAR YAZ
blank
  • Merve8 ay önce
  • Patent başvurularında gerekli olacak bilgiler var teşekkür ederiz.