Pasif gelir nedir ve pasif gelir kaynaklar nelerdir?

Gösterdiğiniz emeğin karşısında yeterli kazancı elde etmediğinizi mi düşünüyorsunuz? Kazanç elde etseniz dahi kendinize zaman ayıramamaktan sıkıldınız mı? 9-17 arasında geçen iş hayatından kurtulmanın planlarını mı yapıyorsunuz? Dünyanın en zengin insanlarını göz önüne alırsak aktif gelirden daha fazla pasif gelirden kazanç sağlarlar. Çünkü para, zamanı satın alamaz. Peki pasif gelir nedir ve pasif gelir kaynakları nelerdir?

Pasif gelir nedir?

Pasif gelirin ana konsepti aktif gelire göre daha az efor harcayarak düzenli bir gelir akışı yaratmaktır. Doğru fikir ve stratejiyle, kurumsal hayatınızda elde edemeyeceğiniz gelirleri pasif gelir sayesinde elde edebilirsiniz. Bulunduğunuz iş hayatından memnun olmayan insan sayısını göz önünde bulundurursak eğer pasif gelir uzun zamandır düşündüğünüz yoğun iş temposundan kurtulabilmeniz için ihtiyacınız olan çıkış yolu olabilir. Pasif gelirin en önemli unsurlarından biri de zamanı doğru kullanarak boşa geçirilmemesidir. Çünkü aktif gelir elde ederken zamanınızın çok önemli bir kısmını harcıyorsunuz. Yeri geldiğinde kendinize dahi zaman ayıramıyorsunuz. Pasif gelir yaratmanın güzel yanı ise kendinize zaman ayırırken dahi gelir akışı sağlayabilmektir.

En başında yoğun bir çaba gösterirken zaman geçtikçe gösterdiğiniz çaba azalacak ama tam aksine elde edeceğiniz gelir artacaktır. Bir nevi zaman geçtikçe emek- kazanç arasında ters bir orantı oluşacaktır. Zamanın, paradan daha değerli olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak eğer pasif gelir yaratmak sizin için güzel bir karar olacaktır. Size kalan zamanınızın yanı sıra stres-endişe-kaygı üçlemesinin elleri arasından kurtulabilirsiniz. İstediğiniz yerde, istediğiniz zamanda ve istediğiniz işlerde çalışma imkanına sahip olabilirsiniz.

Pasif gelir kaynakları nelerdir?

Çok çeşitli pasif gelir kaynakları vardır. İçinde yazma aşkını yaşayanlar için e-kitap yazmak ve websitelerine makale yazarak kendilerine pasif gelir kaynağı yaratabilirler. Yazılım bilenler veyahut öğrenmek isteyenler uygulama ve çeşitli aplikasyonlar oluşturarak pasif gelir kaynaklarını yaratabilirler. Kameranız var ise fotoğraf ve video çekerek ya da bunları satarak kazanç elde edebilirsiniz. Fotoğraf ve video satmak için çeşitli siteler mevcuttur. Belli bir anaparaya sahipseniz faize yatırarak ek bir pasif gelir kazanabilirsiniz. Boş bir ev sahibi iseniz evinizi veya odalarınızı kiraya vermekte güzel bir pasif gelir yöntemidir. Özellikle öğrenci arkadaşlarımızı göz önüne alırsak oda olarak evinizi kiralarsanız eğer daha fazla bir kazanç elde edersiniz.

Blog ve websitesi açıp biraz emek gösterirseniz eğer sitenize reklam alarak gelir sağlayabilirsiniz. Ekipmanlarınızı kiralamakta düşünülmesi gereken gelir kaynaklarından biridir. Bilgi sahibi olduğunuz konularda online kurs vererek pasif gelir kaynağı sağlayabilirsiniz. Çeşitli yatırım kaynaklarını da unutmamak gerekir. Döviz ve altın alarak uzun vadede pasif bir gelire sahip olursunuz. Arabanıza, evinizin duvarlarına, çekeceğiniz videolara reklam almak pasif gelir yaratmak isteyenler için güzel bir fikirdir. Pasif gelir için oldukça çok fikir vardır. Kendinize bir yok seçerek sizde kolay bir şekilde kendinize pasif bir gelir kaynağı sağlayabilirsiniz. Önemli olan karar vermektir. Gerisi gösterdiğiniz az oranda emeğe karşılık sizi mutlu edecektir.

Pasif gelir nedir ve pasif gelir kaynaklar nelerdir?