Kredi Almak İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Kredi almak için kredi notu en az kaç olmalı? Kredi notu, kişilerin finansal ödeme alışkanlıklarını ölçen çok önemli finansal enstrümanlardan biridir. Kredi almak için, kredi notunun en az orta seviye olması gerekmektedir. Bankalar kredi verdikleri kişilerin kredi notlarına bakar ve buna göre kredi verirler, bu nedenle kredi notunun iyi seviyede olması, kişilerin alabilecekleri kredileri belirleyen en önemli etmenlerden biridir. Bildiğiniz gibi bankalar sadece maaş bordrosu veya vergi beyannamesine bakmıyorlar, kredi notuna bakıyorlar, hatta ilk baktıkları şey kredi notudur, çünkü kredi notu kötüyse elde ettiğiniz gelir 100 bin lira bile olsa kredi alamazsınız.

Kredi Almak İçin En az 1100 Puan Gerekir

Bankalar, kredi kartı verirken kredi notu çok düşük olmadığı sürece gelir belgesine bakarlar ancak kredide durum tam tersidir, en önemli şey kredi notudur. Çünkü kredi kartıyla bir bankanın size verebileceği borç miktarı azdır, ancak kredi verilirken çok daha yüksek ve aynı zamanda uzun vadeli borç verilir, bu nedenle kredi notunun önemi çok yüksektir. 1100 puanın altında kredi notuna sahip olan kişiler riskli grupta oldukları için bankalar kredi vermeyebilir. Alınacak kredinin çok çok düşük tutarlarda olması ve vadesinin kısa olması, bankanın kredi vermesi için bir yeşil ışık yakabilir. ancak yine de ihtimalin çok düşük olduğunu söylemeliyiz.

1100-1500 arası puan dilimi, bankaların en tereddütte kaldığı puan dilimidir, çünkü bu dilim orta ve az riskli puan seviyesidir. Bu puan dilimine sahip olan kişilere bankalar tamamen inisiyatife dayalı bir şekilde kredi ürünü sunmaktadırlar yani hiç almayabilirler ya da az alabilirler. Başvurunuzun olumsuz sonuçlanmaması adına kredi talebinizi düşük tutmanızı tavsiye ederiz.

1500 ve üzeri puan dilimine sahip olan kişiler, iyi bir nota sahip olduklarından dolayı çok kolay bir şekilde kredi alabilirler. Bu nottan daha alt seviye bir nota sahip olan kişiler için yukarıda yazılanlar geçerlidir. 1500 ve üzeri puan dilimine sahip olanlar aylık gelirlerinin yarısına denk gelecek şekilde kredi taksidi ödeyebilirler, yani aylık gelir 5000 lira ise, 2500 lira kredi taksidi ödeyebilirler.

Kredi almak için kredi notu en az kaç olmalı diye soran ziyaretçilerimiz için bu yazıyı hazırladık, ancak kredi notunuzun düşük olması hiçbir zaman kredi alamayacağınız anlamına gelmez, kredi notunun düzenli olarak düşüp çıkabileceğini muhtemelen biliyorsunuzdur, yapacağınız bazı hamleler kredi notunuzu yükselterek kredi almanızı kolaylaştırabilir.

Sık Sık Para Yatırın

Bankaya sürekli olarak yatan para, ekonomik güvence olarak görülerek kredi notunuzun yükselmesini sağlar. Sürekli olarak banka hesabına para yatırmanız kısa sürede kredi almanızı sağlayabilir.

Yatırım İşlemleri

Banka kredi verirken, hesabınızda bulunan parayı bir inisiyatif olarak değerlendirerek kredi vermeyi kolaylaştırabilir ve bu para aynı zamanda kredi notunuzu da epey iyi seviyelere yükseltebilir.

Kredi Kartı Borçlarını Düzenli Ödemek

Mevcut kredi kartı borçlarınızı düzenli bir şekilde öderseniz, bu kredi notunuzu zamanla yükseltebilir. Düzenli yapılan her ödeme kredi notunuza artı puan olarak yansır ve zamanla kredi notunuzun yükselmesini sağlar. En geç son ödeme tarihinde ödemesi yapılan kredi kartı ödemeleri her bir ödemede kredi notunuza artı puan olarak yansıyarak kredi notunuzun yükselmesini sağlar. Sizlerde kredi notunuzun yükselmesini istiyor ve kredi almak istiyorsanız, kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak yatırabilir ve bu sayede kısa sürede kredi almak için bir onay çıkartabilirsiniz.

Kredi Almak İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?