Nasıl Para Biriktirilir?

Para biriktirmek günümüzde hemen herkesin oldukça zorlandığı, gelirinden tasarruf edebilmek için çok fazla şeyden fedakârlık ettiği bir şeydir. Para biriktirmek zordur evet, ancak nasıl para biriktireceğiniz bilmiyorsanız, para biriktirmek sizin için çok daha zorlu bir hal alabilir. Bu yazıda sizlere nasıl daha hızlı para biriktirebileceğinizden bahsedeceğiz. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuz zaman, nasıl para biriktirebileceğinizi öğrenebilecek ve bu konuda ustalaşabileceksiniz.

Aylık Değil Günlük Biriktirin

Ülkemizdeki para biriktirme alışkanlıkları genel olarak maaştan arta kalanı birikim hesabına atmak suretiyle olur. Birikim hesabına atılan paralar bir vadeli mevduat hesabına bağlı olur ve bu sayede yatırımcı kişi, yapmış olduğu birikimlerden getiri de elde ederler. Ancak, sabit bir şekilde birikim yapmak ve zorlanmamak için bazı koşullara uymanız gerekiyor.

  1. Paranızı günlük biriktirmek, daha az miktarlarda tasarruflar sağlanacağı için, üzerinizdeki baskıyı hisseder. Yani kenara 20 lira koymak ile 500 lira koymak aynı şey değildir.
  2. Birikim hesabınız dışında yine faiz getirisi ile nemalanan bir de acil durum hesabı oluşturun, bu sayede acil durumlar için yatırımlarınızı veya tasarruflarınızı harcamak veya bozmak zorunda kalmazsınız.
  3. Acil durum hesabınızda en az 6 aylık geliriniz kadar para olmalı, aylık geliriniz 5 bin TL ise acil durum hesabında 30 bin TL olmalıdır.

Faiz Getirisi Elde Edin

Şu sıralar 10 bin TL’lik bir mevduata sahipseniz günde 3,00 TL ayda 90 TL faiz getirisi elde edebilirsiniz. Daha fazla faiz getirisi elde etmek için daha fazla para biriktirmeniz gerekeceğinden dolayı, elde edeceğiniz faiz getirisi sizi para biriktirmeye zorlayabilir, bu sayede daha fazla para biriktirebilir ve nasıl para biriktirilir sorusunun cevabını alabilirsiniz.

  • Paranızı bir tasarruf hesabında tutun, tasarruf hesapları bir gün vadeli olmalıdır.
  • Faiz getirisi elde etmek daha fazla para biriktirme konusunda sizi kamçılayabilir.

Paraya Bakış Açınızı Değiştirin

Paraya olan bakış açısı, neden para biriktirdiğinizi anlayamamak sizi para biriktirmeye itmez. Unutmayın ki para, sadece kenarda biriksin veya banka hesabımda bol sıfır göreyim diye biriktirilen veya kazanılan bir şey değildir, banka hesabınızda yeterli miktarda bir para olması size pek çok fırsatı da sunar.

  1. Hesabınızda bulunan para, dilediğiniz zaman işinizi bırakabilmeyi ve yeni bir iş kurabilmeyi sağlar.
  2. Hesabınızdaki para canınız sıkıldığında ülke değiştirmenizi sağlar
  3. Hesabınızdaki para, siz çalışmasanız da sizin için para kazanmaya devam eder.
  4. Hesabınızdaki para, emeklilik primi ödemenize gerek kalmadan sizi erkenden emekli yapar.

Yapılan araştırmalara göre, ülke ortalamasında gelir elde eden insanların kendi tasarruflarıyla emekli olma süresi 26 yıl. Üstelik emekli olduklarında elde ettikleri getiriler de yine ülke ortalamasında. Sıradan bir insanın ülke geliri ortalamasının dörtte biri kadar emekli maaşı almak için verdiği süre, 43 yıl, bu süre 47 yıla kadar da uzayabiliyor. Nasıl para biriktirilir diye düşünüyorsak önce emeklilik primlerimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Yine yapılan diğer araştırmalara göre, ülke ortalamasından yüzde 100 daha fazla gelir elde eden bireylerin kendi birikimleriyle emekli olma süresi 14 yıl sürüyor. Yani ayda ortalama 14,000 TL kazanan biri elde ettiği kazançla 14 yılda ülke ortalaması olan 6-7 bin TL gelir elde edebilecek kadar çok paraya sahip olabiliyor. Bu para faiz getirisi ile elde edilmiş bir gelir değildir. Söz konusu gelirler reel getiri olup enflasyon etkisi barındırmamaktadır. Sizlerde nasıl para biriktirilir sorusunun cevabını umarım alabilmişsinizdir.

Nasıl Para Biriktirilir?