Motorlu Taşıt Vergisi Ne Zaman Ödenir

Sıfır veya ikinci el bir araç satın alındığı zaman kasko sigorta yakıt masrafları ile beraber ayrıca devlete ödenen motorlu taşıtlar vergisi bulunmaktadır. Ülkemizde kanunlarla belirtilmiş kurallara göre Kara deniz ve hava motorlu araçları belli vergilere tabidir. İstisnalar hariç bütün araç sahiplerinden devlet tarafından tahsil edilir.

Yılda iki taksit halinde ödenen motorlu taşıtlar vergisinin İlk taksiti içinde bulunulan yılan Ocak ayında ikinci taksiti ise temmuz ayında ödenir. Motorlu taşıt şişli escort bayan vergisinin Ocak ayındaki İlk taksiti 1-31 Ocak tarihleri arasında ikinci taksiti ise 1-31 Temmuz tarihleri arasında ödenmesi zorunludur. Bu tarihler arasında ödenmeyen motorlu taşıtlar vergisi gecikme zammı ile beraber tahsil edilir.

Hangi Araçlar Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemez

Tam teşekküllü hastaneden alınan %90 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlar tarafından satın alınan motorlu araçlar motorlu taşıtlar vergisi ödemezler. Ayrıca belediye özel idare Kızılay araçları emniyet ve askeriye gibi kamu hizmeti yerine getiren araçlardan motorlu taşıt vergisi alınmaz.

Yabancı ülke temsilciliklerinin ve konsolosluklarının kullanmış olduğu araçlar, borcu olmayan ve hurdaya ayrılan araçlar, bankaların iflas idarelerinde bulunan araçlarda motorlu taşıt vergisi alınmaz. Bunlar dışındaki karayolunda kullanılan araba, kamyon, kamyonet, her türlü iş makinası, motosiklet, karavan sisliclub.com gibi motorlu taşıtlardan ayrıca yat, tekne gemi gibi Deniz taşıtlarından, helikopter uçak gibi hava taşıtlarından motorlu taşıtlar vergisi alınır. Bütün bu motorlu taşıt vergisine tabi olan araçlar yılda 2 defa Bu belgeyi ödemek zorundadırlar.

Motorlu Taşıt Vergisi Hesaplama Kriterleri

Motorlu taşıt vergisi hesaplanırken öncelikli olarak ilk kriter taşıtın cinsidir. Yolcu taşıma araçları, iş makinesi veya özel kullanımı tahsis edilmiş araçlar farklı hesaplama kriterleri ile hesaplanır. Ayrıca araçların yaşı, motor silindir hacmi, otobüslerde ve minibüslerde yolcu taşıma kapasitesi, vergiye tabi araçların sahip olduğu ağırlık gibi kriterlere göre motorlu taşıt vergisi hesaplanır.

Motorlu taşıt vergisi hesap falan araç sahipleri ilgili vergi dairelerinden anlaşmalı banka ve ATM’lerinden ödemelerini yapabilirler. Motorlu Taşıt vergisini hesaplanabilmesi için karayolu araçlarının trafik şubelerinde tescil edilmiş olması, uçak ve helikopterlerin sivil havacılık genel müdürlüğünde tescilli olması, yat gemi gibi Deniz araçlarının liman siciline kayıtlı olmaları gerekir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama

Motorlu taşıtlar vergisini sorgulayıp borcunuzu ödemek için MTV sorgulama sayfasını devletimiz hazırlamış ve online olarak kredi kartı ile taksitli yada tek çekim ile ödeme almaktadır. Sizde ödemenizi güvenli ve hemen Ödemek için bu link ile -> MTV SORGULAMA sayfasını ziyaret ediniz. Gelir idaresi başkanlığının takibinde olan web sayfasında MTV ödemesini yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıt Vergisi Ne Zaman Ödenir