Mobil Bankacılıktan Para Gönderimi Nasıl Yapılır?

Mobil bankacılığı, artık banka işlemlerini daha kolaylaştırıyor. Para gönderimi işlemi sık sık kullanılan bir mobil bankacılık işlemidir. Telefonlara yüklenen mobil bankacılık aracılığı ile aynı  bankaya veya başka bir bankanın hesap numarasına para gönderilebilir. Bu işlemin yapılabilmesi için birtakım bilgilere vakıf olmak gerekiyor. Mobil bankacılık sisteminin nasıl kullanıldığı ve transfer için nelerin gerekli olduğu önemli konulardır.

Aynı Bankaya Para Gönderimi

Mobil bankacılık telefona yüklenip, uygulamanın kurulumu yapıldıktan sonra, artık hesaptaki tüm bilgilere rahatlıkla ulaşılabilir ve oradan birçok işlem bankaya veya atm ye gitmeden kolaylıkla halledilebilir.  Mobil bankacılıktan para gönderme işlemi iki kısımdır.

Birincisi, aynı banka hesabına para gönderme işlemidir. Eğer para gönderilecek banka, telefona yüklenen mobil bankacılıkla aynı bir bankaysa, işlemler bölümüne girerek para transferlerine tıklanır. Orada iki şık açılacak. “Aynı bankaya” şıkkı seçilerek tıklanır. Eğer yollanacak kişi iban numarası vermişse “iban nosu” tıklanarak, kişinin verdiği iban numarası yazılır. Banka hesap sahibinin adı soyadı yazılır. Altta “gönderilecek tutar” diye bir yer görülür. O bölüme de gönderilecek paranın miktarı yazılır. Eğer mesai saatleri içerisinde ve hafta içi günlerinden bir gün ise işlem onaylandıktan sonra para gönderme işlemi başarıyla gerçekleşir. Hafta içi olup da mesai saatlerinin dışındaysa, yine aynı banka olduğu için işlem gerçekleşir.

Farklı Bankaya Para Gönderme İşlemi

Eğer para gönderilecek kişinin hesabı farklı bir banka hesabı ise, o zaman para transferleri bölümünden “farklı bankaya gönder” bölümü tıklanır. Açılan sayfada “hesaba gönder” ve “ibana gönder” butonları çıkacaktır. Eğer gönderilecek bankanın iban numarası biliniyor ve para iban numarasına gönderilecekse, iban numarası girilir.

Eğer hesap numarası verilmiş ve para hesap numarasına gönderilecekse, hesap numarası bölümü seçilir ve hesap numarası girilir. Daha sonra altta gönderilecek limitin bölümü bulunur. Oraya da gönderilecek para miktarı yazılır. Eğer hafta içi ve mesai saatiyse, işlem gerçekleştirilir ve para gönderme işlemi tamamlanmış olur. Ama eğer mesai saati dışı veya hafta sonu ise, para gönderme işi ertelemeli olarak kaydedilir.

Mobil Bankacılıktan Para Gönderimi Nasıl Yapılır?