Mobil Bankacılık Nedir Nasıl Kullanılır?

Her işlemi banka şubesine gitmeden halletmek adına mobil bankacılık düzenlenmiştir. Mobil cihazınıza indireceğiniz ya da internetten bağlanarak gerçekleştirdiğiniz işlemler mobil bankacılık işlemleri olarak nitelendirilir.

Bir uygulama şeklinde bulunan mobil bankacılık hemen hemen her banka adına bulunmaktadır. Bankalar arasında cepbank,  cep şube, mobil şube ya da mobil bankacılık olarak isimlendirilmiştir. Uygulamayı indirip giriş yapmanız diğer işlemlerinizi gerçekleştirmek adına ilk adımdır.

Mobil bankacılık uygulaması sayesinde şubeye gidip sıra beklemeden bütün havale, EFT işlemlerinin yanında fatura ödeme, fatura sorgulama ya da limit bilgisini sorgulama, işlem özeti, harcama bilgisi gibi daha birçok işlemler kolaylıkla görebilir ve yapabilirsiniz.

Mobil Bankacılık Ne İşe Yarar?

Yüzde yüz güvenli olan bu uygulama sizin zaman kaybı yaşamanızı önleyerek işlemleri hızlı ve kesin olarak yapmanızı sağlar. Hemen hemen bankadan yapacağınız bütün işlemleri mobil bankacılık sayesinde yapmanız mümkündür. Uygulama herhangi bir donma, virüs ya da masraf teşkil etmez. Ayrıca güvenli bir giriş ve çıkış yapılabilmesi sayesinde sizden başka kimsenin kullanmasına olanak sağlamaz. Olası bir duruma karşı habersiz yapılmış olan işlemleriniz bulunuyorsa yine bankacılık üzerinden iptal edebilme imkânınız bulunmaktadır.

Mobil Bankacılık İçin

Öncelikle mobil bankacılığı için ilgili bankayla ilişkilendirilen uygulamayı indirmeniz gerekir. Girişler genellikle müşteri numarası ya da TC kimlik numarası ve bunun yanında müşteri hizmetlerinden almış olduğunuz mobil şifresi ile giriş yapabilmeniz mümkündür.

İşlemlerinizin daha hızlı olabilmesi için bankada bulunan cep telefon numaranızın aktivasyon sırasında aktif olarak kullanabilmek adına güncel olması gerekir. Gerekli şifreleri kimseyle paylaşmamanız mobil bankacılığınızı güvenli tutmanın en önemli yoludur.

Nasıl Kullanılır?

Giriş yaptıktan sonra eğer ilk giriş yapıyorsanız şifrenizi kendiniz tek kullanımlık şifreden sonra belirlemeniz ve uygulamayı kurup aktif hale getirmeniz gerekir. Mobil bankacılık işleminde kullanım yöntemi yapmak istediğiniz işlemi seçerek devam eder.

Para gönderme, kart işlemleri, ödemeler, yatırım, hesap işlemleri, kredi kartı başvurusu yapabilmeniz için ilgili alanlara tıklayarak ilerlemeniz gerekir. Bu konuda önemli olan doğru bilgileri girmiş olmanız ve en önemlisi başta bankanızla ilişkilendirilen doğru uygulamayı indirmiş olmanızdır.

Mobil Bankacılık Nedir Nasıl Kullanılır?