Mevduat Hesabı Açmak Mantıklı Mı?

Yatırım yapmak isteyen kişilerin önüne çıkan araçlardan birisi de mevduat hesabı yani diğer adıyla vadeli hesaptır. Hemen hemen her banka müşterilerine vadeli hesap hizmeti sunarak parasını bu vadeli hesapta tutma fırsatı sunmaktadır. Vadeli hesapta belli bir faiz oranı olmakta ve vadeli hesap açan kişiler vade sonunda bu faiz getirisini almaya hak kazanmaktadırlar. Yalnız mevduat hesabı mantıklı mı yoksa diğer yatırım araçlarına mı yönelmek daha karlı bu tamamen size kalmış bir durum.

Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat hesabında her ay belli bir yüzde faiz getirisi elde edersiniz. Bu gelir mevduat hesabınızdaki para miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bir nevi paranızı bankaya borç olarak veriyorsunuz ve banka paranızdan para kazanarak kazandığı kısımdan bir bölümünü size veriyor. Enflasyonla aynı veya bazı durumlarda daha küçük olan mevduat hesabı faiz oranları uzun vadede yatırımınızın deyim yerindeyse çöp olmasına da yol açabiliyor.

Mevduat hesabında yatırmış olduğunuz parayı vade sonuna kadar çekmemeniz gerekiyor. Aksi takdirde hiçbir gelir elde edemiyorsunuz. 32 günlük vade döneminin sonunda bankanızın size sunmuş olduğu faiz gelirini elde etmiş oluyorsunuz. Bunun dışında alacağınız faiz miktarından gelir vergisi de kesiliyor ve kalan kısım hesabınıza aktarılıyor. Bütün bunları düşündüğünüzde mevduat hesabı mantıklı mı sorusunun cevabı kafanızda biraz daha netleşebilir.

Mevduat Hesabı Mantıklı Mı?

Bu sorunun cevabı her yatırımcı için farklıdır. Ne kadar paranız olursa olsun bu parayı uzun süre mevduat hesabında tutarsanız paranız değer kaybedecek yani eriyecektir. Şu anda 2 ev alabileceğiniz parayı bir mevduat hesabına yatırdığınızı düşünün. Bu para size her ay belli miktarda faiz getirecek olsa da birkaç yıl sonra artık mevduat hesabınızdaki parayla 2 ev alamayacak duruma geleceksiniz. Zira konut değeri de zamanla artmakta ve enflasyon mevduat hesabınızdaki paraya değer kaybettirmektedir.

Mevduat hesabı mantıklı mı sorusunun cevabı herkes için farklı olsa da konut yatırımı yapmak, değerlenebilecek bir lokasyondan arsa satın almak veya altına yatırım yapmak çok daha mantıklı olabilir. Yine buna en doğru şekilde karar verecek olan sizsiniz. Dilerseniz birikiminizi mevduat hesabında değerlendirebilir veya altın alarak daha fazla kar elde edebilirsiniz. Yatırım yapmadan önce mevduat hesabı faiz oranlarını ve altının 1 yıllık fiyat değişimini incelemeniz size daha net bir adım atmanız için yardımcı olabilir. Eğer mevduat hesabına yönelecekseniz enflasyon oranını ve mevduat hesabı faiz miktarını iyi karşılaştırmalı ve analiz etmelisiniz.

Dipnot: Yazıda herhangi bir gelir tavsiyesi veya yol gösterme gibi bir amaç hedeflenmemiştir. Sadece kişisel görüşleri yansıtmakta ve al – sat veya şuna yatırım yap gibi okuyuculara direktifler verilmemiştir.

Mevduat Hesabı Açmak Mantıklı Mı?