• BIST 100

  --
 • DOLAR

  --
 • EURO

  --
 • GRAM ALTIN

  -
 • ÇEYREK ALTIN

  -
 • BITCOIN

  -

Merkez Bankalarının Kur Savaşları

Merkez Bankalarının Kur Savaşları
19 Kasım 2017 - 16:09

19.11.2017 – Fatih SUNAGİL

“Bugün yeni bir kur savaşının içindeyiz ve sonuçları (15 Ağustos 1971’de ABD Başkanı) Nixon’un karşılaştıklarından çok daha kötü olacak. Nedeni ise, küreselleşmenin, türevlerin ve kaldıraç kullanımın artması, finansal panik ve bulaşıcılığın kontrol altında tutulamamasıdır. Ardı ardına patlayan hisse senedi, tahvil ve emtia krizleri sonucunda doların çöküşünü ve buna bağlı olarak dolara bağlı piyasaların çöküşünü izleyebiliriz. Bu gelişmeler, bir başka Başkanı (muhtemelen Obama) zecri tedbirler almaya yöneltecek, altın standardına geri dönüş bile söz konusu olabilecektir. Ama bu kez mevcut olan sabit altın miktarıyla şişkin para arzını desteklemek için altının fiyatı muhtemelen çok daha yüksek olacaktır. Daha önce altına yatırım yapmış olanların kazançları çok yüksek oranda ”beklenmeyen kazanç” vergisine tabi olacak, altınlarını New York’ta depolayan bazı devletlerin altınlarına da Yeni Dolar Politikasının hizmetinde kullanılmak üzere – yeni fiyattan düzenlenmiş bir makbuz karşılığında- el konulabilecektir. Altına geri dönüşten kaçınılması halinde, IMF aracılığı ile SDR adlı yeni bir küresel para birimi söz konusu olabilir. Bunlar abartılı spekülasyonlar değil. Daha önce yaşandı ve koşullar zaten hazır olduğundan tekrar yaşanabilir.”

JAMES RICKARDS , “KUR SAVAŞLARI – Bir Sonraki Küresel Krizin Oluşumu” isimli kitabının önsözünde küresel finans piyasalarının durumunu oldukça iyi açıklamış.

Yarın saat 17.00 ve 19.00 da Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi’nin konuşması ve çarşamba günü saat 02.00 de Janet Yellen’ın konuşması takip edilecek. Çarşamba akşamı saat 22.00 de ise Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları açıklanacak. Her ne kadar Merkez bankaları yılda 8-10 defa toplantı yapsalar da başkanları konuşmaları ile kur fiyatlamalarına spekülatif müdahalede bulunuyorlar. Fiili durum artık konuşmalar ile idare edilemeyecek duruma geldiğinde yani sözün bittiği yer küresel kriz kaçınılmaz olur.

Merkez Bankamız ise internet sitesi üzerinden dün yayınladığı basın duyurusunda TL uzlaşmalı vadeli Döviz satım ihalelerine başlanmasına karar verildiğini bildirdi: “Türk lirası uzlaşmalı vadeli Döviz satım ihalelerine başlanmasına karar verilmiştir. 2017 yıl sonuna kadar vadeli döviz satım pozisyon tutarının en fazla 3 milyar ABD doları olması planlanmaktadır.”

Bugün yayınlanan Goldman Sachs bankası ekonomistlerinin araştırma notunda, ABD ekonomisinin 2018’e büyük bir ihtimalle ücretleri ve enflasyonu daha geniş çaplı destekleyecek güçlü bir ivmeyle yöneldiği ve bu durumun Fed’in gelecek yıl dört kez faiz artırımına gitmesini gerektireceği belirtildi.

Dolar endeksinde henüz ABD’nin 4. faiz artırımı fiyatlanmamış iken Merkez Bankamızın döviz satım ihalelerine başladığını duyurmasını erken atılmış bir adım olarak görüyorum. Çünkü piyasalarda 4. faiz artırımı fiyatlanmaya başlarsa dolar endeksinin 97.50 direncini geçmesi durumunda piyasalar, döviz satım ihalelerine karşı duyarlılığını yitireceğinden dolayı bu adım cephanemizi tüketmekten başka bir işe yaramayacaktır. Dolar endeksindeki 97.50 hareketi ile borsalarımızda yaşanacak düşüşün kurlardaki yükselişi tetikleyebileceği gözönünde bulundurulmalı ve tedbirli duruşumuzu devam ettirmeliyiz. Bu bağlamda  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye yıllık kredi analizi raporuna ilişkin, “Bugün itibariyle de esasında yapmış olduğu değerlendirmeler bana göre de yeterli değil. Türkiye bunun daha ötesini başardı. Mali disiplin ve istikrardan asla ve asla vazgeçmeyeceğiz.” açıklamasını gayet yerinde buluyorum.

2017 yıl sonunda Dolar/TL kurunu 3.75, BİST 100 endeksini 112.500 puan civarında kapatırız İnşaallah …

HAFTANIN HİSSESİ – MARDİN ÇİMENTO (MRDIN)

BIST 100 endeksinde ralli devam ederken çimento sektörü hisseleri aynı performansı sergileyemedi. 2016 yılı 9 aylık bilançoda 23.367.970 TL kâr açıklayan Mardin çimento 2017 yılı 9 aylık bilançoda 36.307.024 TL kâr ederek kârlılığını % 55 artırdı.

1 Aralık 2017 tarihinde hisse başına 0,16 TL kâr payı dağıtacak olan MRDIN hissesi, 4.32 – 4.57 TL fiyat aralığından alım yapılması suretiyle ay sonuna kadar % 3.5 ile % 3.7 getiri potansiyeli taşımaktadır.

BIST 100 F/K oranı 11,15 ve Sektörel F/K oranı 18,80 olduğunu gözönünde bulundurursak F/K oranı 9,44 olan MRDIN hissesinde fiyatlanabilecek alan olduğunu düşünüyorum.

Son 2 gündür kısa dönemli hareketli ortalama, orta vadeli hareketli ortalamasına doğru düşerek güç kaybediyor ancak kısa dönemli hareketli ortalama, orta dönem hareketli ortalamanın üzerinde seyrettiği için alım pozisyonunu koruyor.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir !

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. FinansHaberim.com