Merhaba Piyasalar

10 aylık bir aranın ardından finanshaberim.com sitesinin yenilenen yüzüyle sizlerle buluşmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu hafta son 1 yılın analizinden ve önümüzdeki yılın görünümünden bahsedeceğim. Tabiki her zaman olduğu gibi yazımızın sonunda ayın hissesi başlığı olacak.

Kapitalist sistemlerde ekonomide yaklaşık 10 yılda bir düzeltme hareketleri olur. Ancak geçen sene kur atağı yememiz hiç iyi olmadı. Çünkü dünya piyasaları sistemden kaynaklı düzeltme hareketini yapmadan iç piyasada borsamızda 120.000 civarından 90.000 civarına bir hareket ile buna paralel olarak USD /TL kurunda 4.20 – 7.20 hareketi görüldü. 5.20 – 6.20 arasında dengelenme yaşanmaya başladı.

Amerikan Merkez Bankası FED ‘in faiz indirim politikası aslında yeni bir durgunluğun habercisi anlamına gelmekle beraber temmuz ayı bilanço döneminin dünya borsalarında köprüden önce son çıkış olacağını düşünüyorum. Bu nedenle borsada 102.000 civarından aşağı dönüş hareketi ve USD/TL kurunda 5.60 civarından yukarı dönüş hareketi bekliyorum.

2008 krizinden örnek vermek gerekirse dünya borsalarında çöküş neticesinde USD/TL kurunda 1.20 – 1.80 hareketi görülmüştü. İşte bu noktada kur atağını erken yemiş olmamız dünya ekonomisinde bir düzeltme yaşanması halinde elimizi zayıflatmış olur ve USD/TL kurunda 5.60 – 8.40 hareketi görebiliriz. Gram Altın /TL kuru ise USD/TL kurunda yükseliş trendi devam ettiği müddetçe yükselmeye devam eder.

G20 zirvesinde Erdoğan – Trump görüşmesinde verilen olumlu mesajlar sayesinde temmuz ayında borsaların aylık zirvelerini test edeceğini düşünüyorum. Dünya genelinde varlıklara alım gelirken altın ons fiyatının EUR/USD paritesindeki harekete paralel hareket edeceğini düşünüyorum. EUR/USD paritesinde 1.1650 seviyesinin test edilebilir ancak bu seviye üzerinde kalıcı olacağını düşünmüyorum. Buna paralel olarak altın ons fiyatında 1520 USD seviyesinin test edileceğini düşünüyorum. FED ‘in faiz indirim politikasının EUR/USD paritesindeki yükselişi destekleyici unsur olmasıyla birlikte 2. çeyrek bilanço döneminden sonra piyasa hareketlerine karşı temkinli yaklaşılması kanaatindeyim.

Çin Atasözü : “Piyasalar yalanları satın alır, gerçekleri satar.”

AYIN HİSSESİ – KARTONSAN KARTON SAN. VE TİC. A.Ş. (KARTN)

Kartonsan , 2018 yılı 3 aylık dönem kârı 16.652.606 TL iken 2018 yılı 6 aylık dönemde 41.747.168 TL kâr açıklayarak kârlılığını % 150 artırdı. 2019 yılı 3 aylık dönem kârı 25.366.469 TL iken 2019 yılı 6 aylık dönemde de aynı performansı sergilerse temmuz ayı bilanço döneminde hissede yeni zirveler test edilebilir.

BIST 100 F/K oranının 8,20 olduğunu gözönünde bulundurursak F/K oranı 7,35 olan KARTN hissesinde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) paketinin önümüzdeki dönemlerde karlılığını artırmasında etkili olacağını düşünüyorum.

KARTN hissesinde 332 – 342 – 352 sıralı dirençleri bulunmaktadır. Ancak 332 geçildiği takdirde Bollinger üst bandını hedeflemesi kuvvetle muhtemeldir. Bant dışına çıktığı takdirde 395 zirvesini test eder.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir !