• ÇEYREK ALTIN
  784,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  8,2919
  % 0,22
 • € EURO
  10,1127
  % 0,65
 • £ POUND
  11,7757
  % 0,58
 • ALTIN (TL/GR)
  488,83
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1121
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  468088,624
  % -0,74
 • BIST 100
  1.444,87
  % -1,10

Memur Kredi Borcunu Ödeyemezse Ne Olur?

Memur Kredi Borcunu Ödeyemezse Ne Olur?

Kredi çekenlerin en çokta memurluk mesleği içinde olduğu yapılan araştırmalardan sonra ortaya çıktı. Bu durum karşısında özellikle de memurların ödemediği borçların zamanında büyük sıkıntılar açacak olmasından dolayı gelen soruların başında memur kredi borcunu ödeyemezse ne olur gelmektedir.

Siz değerli okurlarımıza bu konuda yaptığımız araştırmaları ve elde ettiğimiz tecrübeler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Son yıllarda tüketim oranında artan gelişmelerden sonra zor durumda kalanların en çok başvurduğu yöntemlerin başında gelen kredi çekimleri zaman içerisine sorunların beraberinde gelmesine neden olmaktadır. Özellikle memurların çektiği kredileri zaman içerisinde ödeyememesi bu durum karşısında kişilerin zorda kalmasına neden olmaktadır.

Bankaların memurlara son derece kolay bir şekilde verdiği bu kredilerin zaman içerisinde ödenmemesi memurların zorda kalmasına neden oluyor.

İşte çektiğiniz kredileri ödeyemeyen memurların başına gelecek olan yaptırımlar

Öncelikle banka sizlere kredi ödenmemesi konusunda 3 aya kadar bir üst limit belirlemiştir. 3 ay kredi borcunun ödemeyen memurların hangi bir yaptırım ile karşı karşıya kalmayacaklarını belirtmek istiyoruz. Ancak bu 3 aylık dilimden sonra ödenmeyen borçlar memurların sıkıntıya düşmesine neden olmaktadır. Banka kredilerinin tutarlarının memurların maaşlarının aylık oranlamasına göre kesinti yaparak tahsil edecektir. Aldığınız maaşın asgari geçim şartlarını göz önünde bulundurarak sizlere bu konuda yardımcı olacak olan bankalar geri kalan maaşınızı sizin elinize geçmeden kredi borcunuzun tahsilatı için kesecektir.

Ancak eğer bu duruma rağmen kredi borçlarınız maaşınızdan daha yüksek bir oranda karşımıza çıkacak ise bankalar son çare olarak maaşınızın tamamına el koymak zorunda kalacaktır

ertelemeli kredi

Krediye Ara Ödeme Yapmanın Faydası

Kredi kullananların ellerine toplu para geçtiğinde kredilerine yatırmak isteyebilirler. Toplu şekilde krediye ara ödeme yaparak kredi ödemelerine katkıda sağlamak ve kredinin daha erken bitmesini isterler. Krediye ara ödeme yapmanın faydası sizlere şu şekilde açıklanabilir. Örnek olarak 24 ay 500 TL taksitle kredi kullandınız. Bu krediye 2000 TL ara ödeme yaptığınızda bu değeri karşılayan 4 adet taksit ödememiş olursunuz. Ayrıca krediniz 4 ay önce bitmiş olur. Buradaki kazancınız ise kazandığınız 4 ayın faizini ödememiş olmanızdır.

Konut Kredilerinde Ara Ödeme Yapmak

Kredi ara ödeme cezası bazı durumlarda ortaya çıkabilmektedir

Özellikle konut kredilerinde ara ödeme yapmak istediğinizde belirli bir oranda ceza uygulanmaktadır. Bu ceza tutarı kredinize göre değişmektedir. Bu cezanı uygulanması için kredi kullanırken sabit taksitli kredi kullanmanız gerekir. Taksitleriniz sabit bir şekilde olduğu için banka ara ödemelerde belirli bir tutar düşmektedir. Ceza oranını Sanayi ve Ticaret Bakanlığı belirler. Bakanlığın belirlediği orandan daha yüksek bir oranla banka sizlere ceza uygulamaya kalkarsa hakkınızı tüketici mahkemelerinde arayabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi ara ödeme yapmak faydalıdır ve ödeyeceğiniz faiz tutarından kar etmiş olursunuz.