Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

Memlekete dönüş yardımı alabilmeniz için bazı kurallar düzenlenmiştir. Belirledikleri alanda projelerini ortaya koyan kişiler hibe şeklinde bu desteği alabilmektedirler. Destekten yararlanmak için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Ziraat Bankası’nın çalışmaları sonucunda böyle bir destek düzenlenmiştir. Fakat bu yardımdan faydalanabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır.

Göç Yardımı İçin Gerekli Şartlar

Türk vatandaşı olmak, yapacağı işten başka işi bulunmaması, yani başka bir yerden gelirinin bulunmaması, sosyal kurumlardan yardım almıyor olması ve hiçbir sosyal güvencesinin bulunmaması gerekir. Öğrencilik durumuna göre açık öğretim veya uzaktan eğitim alan öğrenciler haricinde diğer öğrencilerin başvuru yapma hakları yoktur.

Aynı proje ile bu desteğe başvuru yapılamaz. Fakat farklı alanda oluşturulmuş bir proje varsa başvuru yapılabilir. Bunun yanında 18 yaşını tamamlamış 41 yaşına basmamış olmak şartlar arasındadır. Kişilerin okuryazar olması gerekir.

Esnaf ya da esnafa benzer başka bir meslek durumunda olanlar başvuruda bulunamazlar. Kişiler bu başvuruda bulunacakları vakit seçtikleri alanla ilgili ayrıntılı bir çalışma ortaya koymuş ve bunu belgelendirmiş olmaları gerekir. Ayrıntılı düzenlenen proje aranan ilk şartlardandır.

Başvuru Yapmak İçin Gerekli Evraklar

Başvuru için gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir. Bu evraklar TC kimlik belgesi, diploma, herhangi bir işte çalışmadığınızı gösteren durum belgesi, döneceğiniz memlekette ikametgâhınızın bulunması gerektiğinden dolayı ikametgâh belgesi ve projenizi gerçekleştireceğiniz alanla ilgili tapu evrakları bulunmalıdır.

Başvuru Nereye Yapılır?

Projelerini hazırlayan ve gerekli şartları taşıyan kişiler sebze, meyve, fidancılık, arıcılık, mantar yetiştiriciliği, büyük baş küçükbaş yetiştiriciliği ve daha birçok faaliyetler için başvuruda bulunabilirler. Başvuruların bazıları Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bazıları Ziraat Bankası’na bazıları ise Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na yapılabilmektedir.

Başvuru için düzenlenen belli başvuru tarihleri bulunmaktadır. Gerekli belgeleri hazırlayan kişiler başvuruları Tarım ve Orman Bakanlığı’nın il veya ilçesinde bulunan müdürlüklerine yapmaları gerekir.

Başvuru süreci başladığı anda başvuruda bulunacak kişilerin ilk yapması gereken işlem bir dilekçe yazmalarıdır. Daha sonra gerekli kurumlar kişilerle iletişime geçerek gerekli işlemlerin tamamlanmasına ve istenilen belgelerin getirilmesine böylece başvurunun onaylanma sürecine girmesini sağlarlar.

Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?