KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

Üniversiteyi kazanan her öğrenci KYK öğrenim kredisine başvurabilir. Bu kredi devlet destekli olup devletin belirlemiş olduğu Ziraat Bankası ve KYK üzerinden alınabilmektedir. Öğrencilerin hepsi bu krediye başvurma hakkına sahiptir. Yalnız bu krediye başvurabilmek için Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi olarak yayınladığı başvuruları takip etmesi ve gerekli süre içerisinde başvuruda bulunması gereklidir.

Öğrenciler öğrenimine başladıktan sonra ve KYK yurt yerleştirmesi yapıldıktan sonra genellikle bu başvurular yayınlanmaktadır. Burada ki amaç öğrencinin üniversiteye ya da yurduna yerleşmesini sağlayarak başvurabilecek öğrencilerin seçilmesidir. Bu konuda öğrenciler KYK öğrenim kredisi için yayınları aktif olarak takip etmeli ve başvurular başladığı anda gerekli belgeleri tamamlayarak başvuruda bulunmalıdır.

KYK Öğrenci Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Devlet üniversitesinin birine kayıt yaptırmış bir öğrenci olmak, bu lisans ya da ön lisans olabilir. Herhangi bir bölümde açık öğretim okuyan öğrenciler başvuruda bulunabilir. Yüksek lisans yapıyor ise tezi yapan öğrencilere verilir. Vakıf üniversitelerinin ya da özel üniversitelerinin birinde öğrenim gören bir öğrenci olmak gerekir. Bunun yanında üniversitenin 2. Öğretim kısmında öğrenim gören öğrencilerden biri olmakta yeterlidir.

Öğrenim Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular başladıktan sonra gerekli belgeler hazırlanarak KYK’nın ilgili internet sitesi üzerinden başvuruda bulunulur. Aynı zamanda e devlet üzerinden de KYK sayfasından başvurular yapılabiliyor. Bu başvurular genellikle süreye tabi olduğu için süresi geçmeden yapmak önemlidir. Başvurunuzu tamamladıktan sonra onaylanma ya da başvuru sonuçlarının açıklanması için biraz zaman geçebilir. Sonuçlar yine KYK sitesinde açıklanıyor.

Sonuçlar açıklandıktan sonra öğrencinin sorgulama işleminde, öğrenciye ya burs ya da geri ödemesi bulunan öğrenim kredisi çıkar. Öğrenci eğer öğrenim kredisini kabul edecekse devletin onay yazısını onaylaması gerekir. Yine bu işlem belli bir süreye tabidir. Zamanı geçmeden onaylanması gerekir.

Kredi Çıktıktan Sonra Yapılması Gereken İşlem

Kredinizi onayladıktan sonra sizin adınıza devlet tarafından belirlenen burslarla eşit miktarda ve eşit miktarda artan bir kredi düzenlemesi yapılır. Sizin Ziraat Bankası’na gidip hakkınızda düzenlenmiş olan kredinizi bankadan alabilmeniz için gerekli bilgileri imzalamanız gerekir. İmzaladığınız takdirde krediniz onaylanır. Sizin adınıza kredinizi kullanabileceğiniz bir kart verilir.

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?