Kripto Para Nedir? Kripto Para Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

Kripto para,tamamen dijital olan,şifreli sanal para birimidir.Geleceğin para birimi olarakta görülmektedir.Birçok kişi tarafından kullanılmakta olup,devlet yöneticilerinden,büyük kuruluşlara varana kadar herkeste merak uyandıran ve anlaşılması güç bir sistemdir.Takas işlemlerini güvenli olarak gerçekleştirmek adına kriptografi kullanılmaktadır.Sanal olduğu için fiziksel bir karşılığı yoktur.

Aslında banka kartlarında ve kredi kartlarında harcanmakta olan, aktarılan bütün paralar sanaldır. Bu işlemler sonucunda sistemde değişiklikler görülür. Kripto para sisteminin de mantığı bundan farksızdır. Herhangi bir güç ve merkez tarafından yönetilmemektedir. Yani yöneticisi olmadığı ve merkezsiz olması bakımından tamamen güvenli bir sistemdir.

Kriptoloji Nedir?

Kriptoloji şifreleme bilimi olarak bilinmektedir.Verilerin sistemde şifrelenmesi ve kripto paraların mevcut sistemde şifre oluşturması ve çözmesi aracılığıyla gerçekleşir. Hash fonksiyonlarının kullanıldığı algoritmaların kurmuş olduğu sistemdir.

Kripto Paraların Tarihi

Teknolojinin yükselme dönemi olan 90’lı yıllardan bu yana dijital para sistemini faaliyete dökmek için girişimlerde bulunuldu.Digicash,Flooz,Beenz gibi sistemler geliştirilmiş olsa da bu sistemlerin sahtecilik,finansal sorunlar ve şirket içi problemler gibi ortaya çıkan nedenlerden dolayı başarısızlıkla sonuçlandı.Karşılaşılan bütün sorunlar,güvenilir ve üçüncü elden yaklaşım sistemini kurma fikrini tetikledi.

Kripto para sisteminin ilk dijital parası olan Bitcoin’in 2009 ‘un ilk aylarında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiş olup,bitcoinin kodu ise kişi ya da kişiler tarafından da açık kodlu bir yazılım olarak paylaşılmıştır.

Kripto Paraların Güvenliği

Ödeme sisteminde en temel sorunlardan biri aynı paranın iki kere harcanma durumudur.Bu sorunu engellemek için kullanılan yöntem, yapılan işlemlere bir aracı koymaktır. Bankalar gibi merkezi bir otoritenin bu işe aracı olması, bütün sermayeyi kontrol eden bir merkez bulunması sistemin güvenilirlik seviyesini düşürür.

Ancak merkezsiz olarak bitcoin işleminin gerçekleşmesi için sistemin her bir parçasının onay vermesi gerekir bu da blockhain ağıyla yapılır.Bu sayede yapılan bütün işlemler herkes tarafından görülebilir durumdadır.

Transfer işlemleri için göndericilerin ve alıcıların cüzdan adresleri yollanılacak miktar bilgisi kapsamında gerçekleşir. Bu işlemler gönderen tarafından doğrulanır daha sonra sistem tarafından onaylanır. Onaylama işlemi madencilerin kriptografik bulmaca çözülerek gerçekleştirilmesiyle olur. Bir işlem onaylandığı andan itibaren geri alınamaz.

Kripto Para Nasıl Üretiliyor? Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto paraların üretimi de dağınık bir sistem yoluyla gerçekleştirilir. Kullanıcı temellidir. Kripto para birimlerinde bir üretim sınırı vardır, üretilen kripto paranın miktarı arttırıldığı zaman kripto para üretmek için çözülmesi gereken işlemler daha zor bir hal alır.

Üretim işlemi madencilik aracılığıyla gerçekleşir, fiziksel bir madencilik olmasa bile matematik problemlerine dayalı işlemler yapılır. Yani işlemci gücü ve internet bağlantısına sahip olduğunuz takdirde madencilik görevini, birisi tarafından görevlendirilmeden üstlenebilirsiniz.

Kripto Para Yasal Mıdır?

Kripto paraların yasallığı ülkeler arasında değişmektedir. Bazı ülkelerde yasal olup olmadığı hala belirsiz ya da değişken olup, bazı ülkeler kripto para kullanımına ve ticaretine izin vermektedir. Bazı ülkeler ise kripto para kullanımını yasaklamış veya kullanıma sınır getirmiştir.

Bitcoin’in yasal olup olmadığı birçok kişi tarafından merak edilmekte. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Bitcoin kullanımına ilişkin yasa ya da kısıtlama getirmemiştir, bu yüzden Bitcoin ya da kripto paraları bulundurmak,almak veya satmaktan dolayı ceza almanız muhtemel değildir.

Madencilik Yapmak Yasal Mıdır?

Bitcoin ya da kripto para madenciliği yapmak suç teşkil etmez bu yüzden yasal olmayan bir faaliyet değildir.

Kripto Paradan Kazancınız Vergilendirilebilir mi?

Hesabınızda düzenli para girişi tespit edildiği zaman kazancınız üzerinden belli bir vergiye tabi tutulursunuz.Ancak Maliye tarafından kazancınız sorgulanır ve bu gelirin kripto para takas işlemi üzerinden veya madencilikten sağlandığını belirtir,hesap dökümlerinizi kullarak doğruluğunu ispat edersiniz.

Kripto Paraların Avantajları Nelerdir?

Merkezsiz olmaları bakımından hiçbir ülkenin ekonomik durumu kripto para pazarını etkileyemez. Hesabın dondurulması ve hesaplara el konulması mümkün değildir.

Kripto Para Nedir? Kripto Para Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?