Kredili Mevduat Hesabı Nedir Nasıl Açılır?

Kredili mevduat hesabı nedir Kredili mevduat hesabı, eksi bakiye özelliği olan, eksiye düşebilen bir mevduat hesabıdır. Kredili mevduat hesabı vadesiz hesabınız dahilinde açılabilir ve vadesiz hesabınızın bakiyesi bittiğinde, eksi bakiye devreye girerek harcama yapmaya devam etmenizi sağlarlar. Kredili mevduat hesabı bazen hayat kurtarıcı niteliklere sahip olabilmektedir, özellikle para kartı kullanan biriyseniz, vadesiz mevduat hesabınızda yeterli bakiyenin olmaması, alışveriş yaparken kart limitinizin yetersiz olması uyarısıyla karşılaşmanıza ve doğal olarak harcama yapamamanıza neden olmaktadır, kredili mevduat hesapları ufak birer borç ürünleridir.

Kredili Mevduat Hesabı Özellikleri

Kredili mevduat hesabı, vadesiz hesabınızdaki bakiyenin sıfırlanması durumunda devreye girmekte ve bakiyenizin eksiye düşmesini sağlamaktadır.  Bakiyenizin eksiye düşmesi sayesinde harcama yapmaya devam etme imkânı sağlar. Kredili mevduat hesaplarında eksiye düşülebilen miktar, daha önceden belirlediğiniz ya da başvuru yaptığınız kredili mevduat hesabı limiti kadardır. Kredili mevduat hesabı nedir konusunu öğrendiğinize göre şimdi hesabın ana özelliklerine geçelim.

  1. 200 TL, 250 TL, 500 TL, 1000 TL ve 2000 TL eksiye düşme imkânı vardır.
  2.  Hesabınızdaki para sıfırlandığında 100 liralık bir harcama yaptığınızda hesap bakiyeniz -100 TL olarak görülecektir
  3. Faiz, sadece eksiye düşüldüğü andan itibaren alınmaya başlar ve günlük olarak kesilir.
  4. Kredili mevduat hesabı bir sonraki ekstre döneminde ödenebilir.
  5. 500 TL eksi bakiyeniz varken, hesaba 500 lira yatırırsanız bakiyeniz 0 TL olarak gözükecektir.

Kredili Mevduat Hesabını Kim Kullanabilir?

Kredili mevduat hesabı, aktif bir şekilde gelir elde eden herkes tarafından kullanılabilir, okul tarafından aldığınız burs sayesinde 18 yaşını geçmiş öğrenciler tarafından da kullanılabilir. Devlet kredisi veya bursları da gelir belgesi olarak gösterilip kredili mevduat hesabı kullanılabilir.

Kredili mevduat hesabı en çok aylık geliriniz kadar veya bankanın sınırladığı maksimum limitler dahilinde açılabilmektedir.

Kredi notum Düşük Kredili Mevduat Hesabı Kullanabilir Miyim?

Kredi notunuz sıfıra ne kadar yakın ise, kredili mevduat hesabı açtırabilmeniz o kadar zordur, ancak kredi notunuz sıfır veya 200-300 gibi puanlarda olmadığı sürece 200 lira veya 250 lira gibi limitlerde kullanılabilmektedir. Başvuruyu ilgili bankanın internet şubesinden çok hızlı ve kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Notum Sıfır Kredili Mevduat Hesabı Açabilir Miyim?

Kredi notunuzun sıfır olması halinde, kredili mevduat hesabı ürünü kullanmanız mümkün değildir. Kredi notu sıfır olan bireyler, beş yıl süreyle kredi, kredi kartı ve tüm kredi ürünlerini beş yıl süreyle kullanamaz ve bankadan borç para, kredi kartı vs gibi kredi ürünlerini talep edemezler.

Kredili Mevduat Hesabı Açtırmalı mıyım?

Kredili mevduat hesabı nedir konumuzda bu hesabın bir borçlanma ürünü olduğunu açıkladık. Bu ürün, bankadan yüksek limitli kredi kartı almaya notu veya geliri yetmeyen kredi kartına alternatif bir ürün olarak kullanabilirler, bu bağlamda birikmiş paranız veya kredi kartınız yoksa almanızı tavsiye ederiz.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir Nasıl Açılır?