Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Pek çok kişi nakde ihtiyaç duyduğu zaman, kredi desteğine ihtiyaç duymaktadır. Bunun için bankalardan kredi başvuruları gerçekleştirerek krediler almaktadır. Bankalardan alınan kredilerin ya da mevcut borçların düzenli olarak ödenmemesi kredi sicilinin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Kredi almak konusunda sorun yaşamak istemeyen kişiler, kredi sicillerini temiz tutmaya özen göstermelidir.

Bozulan kredi sicillerinin temizlenmesi için farklı yöntemler bulunmaktadır. Kredi sicilinin bozulabilmesi için, borçlu kişinin 90 gün boyunca ödeme yapmamış olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kredi sicili bozulabilir. Borç yapılandırma ya da kredi borcu transferi işlemleri sayesinde kredi sicilini temizleyebilmek mümkündür. Kredi sicilinin temiz olması, kredi notunun etkilenmesine de neden olmaktadır.

Kredi Sicilinin Temiz Olması Neden Önemlidir?

Kredi sicili temiz olan kişiler, nakde ihtiyaç duydukları zamanlarda bankalardan kolayca nakit alabilmektedir. Bozuk olan kişiler ise, ancak kredi sicilini düzenleyebilecek yöntemlerle bunu sağlayabilmektedir. Bozulan kredi sicilinin temizlenmesi 5 seneyi bulabilmektedir. 5 sene sonrasında istenilen bankadan istenilen krediyi alabilmek mümkündür.

Bu tarz durumlarla uğraşmak istemeyen kişiler, borçlarını düzenli ödeyerek, kredi kartlarını düzenli bir şekilde kullanarak kredi sicilinin bozulmasının önüne geçebilmektedir. Uzun seneler boyunca kredi sicilinin temizlenmesini beklemek gerektiği için, anlık nakit ihtiyaçları karşılanamamaktadır.

Kredi Sicili Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi sicili ve kredi notu kavramları birbirinden çok farklıdır. Kredi sicili, nota göre daha kapsamlı raporları içermektedir. Krediler, kredi limitleri, kredili mevduat hesabı limitleri, kredi borçları kredi sicili sayesinde görülebilirken, kredi notunda böyle bir durum söz konusu değildir. Kredi limitlerinin hangi aralıklarla kullanıldığı, kredi kartları ya da kredi borçlarının hangi aralıklarla ödendiği, kredi sicilinin inceleyebileceği konular arasındadır.

Kredi notu sadece kredi geçmişini gösteren bir kavramdır. Diğer ayrıntılı bilgilerin görülmesine olanak tanımaz. Kredi sicilinin temiz olmaması bankalar için büyük tehlike yaratır. Silinmesi de zaman isteyen bir süreci kapsamaktadır. Bu nedenle kredi kartı olan kişilerin, kredi kartını kullanırken ödemelerini yapabilecekleri zamanları iyi ayarlamalı gerekmektedir. Aynı şekilde bankadan alınan kredilerde de aynı dikkat olması gerekmektedir. Aksi takdirde olumsuz durumlarla karşılaşabilmek muhtemeldir.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?