Kredi Notum Neden Düşük?

Kişilerin bankalar üzerinden aldıkları kredi ve kredi kartı tutarları, kredi sicili olarak kişilerin hanesine yazılmakta ve yeni krediler için bankalara ön bilgi oluşturmaktadır. Geçmiş dönemdeki kredi ve kredi kartı kullanım kurallarına aykırı davranan kişiler, kredi sicili ve kredi notu bakımından olumsuz sonuçlara sahip olacaktır. Kişilerin yeni dönem bankacılık işlemleri için ön bilgi oluşturan kredi notu, banka taksitlerinin geciktirilmesi, ödemelerin askeri tutarının gerçekleştirilmemesi ve bankalar tarafından yasal takip sürecinin başlatılması durumunda, eksi değerlere inecektir. Kredi notunun düşmesine sebep olan faktörler, kişilerin yeni dönem kredi ve kredi kartı başvurularını doğrudan etkileyecektir. Kredi notunun düşmesine yol açan etkenler ve bu sebeplerin ortadan kaldırılması için yapılması gereken işlemler, yazı içerisinde detaylı şekilde açıklanmıştır.

Kredi Notunun Özellikleri Nelerdir?

Kredi notu, bankaların tamamı tarafından takip edilen ve ortak amaç için kullanılan kişi sicili olarak değerlendirilebilir. Daha önce kredi ya da kredi kartı almamış bir kişi, sıfır değerinde kredi notuna sahip olacaktır. Daha önce alınan kredi ya da kredi kartı taksitlerinin doğru şekilde ödenmemesi ve kişiler hakkında yasal işlem başlatılması durumunda, kredi notu değeri oldukça düşük seviyelere inecektir. Kredi ya da kredi kartı taksitleri düzenli şekilde ödendiğinde, kişilerin kredi sicilini temsil eden kredi notu seviyesi artacaktır. Kredi notunun yüksek olması, kişilerin yeni dönem bankacılık başvurularının olumlu şekilde sonuçlanma şansını artıran etkenlerin başında gelir. Bankaların kişilere olan güvenini doğrudan etkileyen kredi notu, dikkat edildiği takdirde tekrardan yükseltilebilir.

Hangi Durumlarda Kredi Notu Düşer?

Kredi notunun düşmesine sebep olan etkenlerin başında, bankalardan alınan kredi kartı ya da kredi taksitlerinin asgari düzeyde ödenmemesi yer alır. Kredi kartı ya da kredi taksitleri için belirlenen asgari miktar ödenmediğinde, kredi sicili olumsuz etkiyle karşılaşacaktır. 90 gün boyunca, asgari düzeyde taksit ödemesi yapmayan kişilerin kredi notu düşer ve kişiler hakkında yasal takip süreci başlatılır. Tek seferde birden fazla krediye başvuru yapan kişiler, bankalar tarafından düşük kredi notu seviyesi ile değerlendirmeye alınacaktır. Geçmiş döneme ait kredi ya da kredi kartı borcu bulunan ve hala borcunu ödemeyen kişiler, bankaların kara listesinde yer aldıkları için düşük seviye kredi notuna sahip olmaktadır.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kredi notunun yükseltilmesi için bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının yapılandırmaya girmesi ve düzenli ödeme planının hazırlanması gerekir. Ödeme planı hazırlandıktan sonra, asgari ödemeler aksatılmamalı ve banka taksitleri düzenli şekilde ödenmelidir.  Bankalardan düşük limitli kredi kartı alınarak, kart taksitleri aksatılmadan ödenmeli faturalar için otomatik ödeme talimatı oluşturulmalıdır. Tüm işlemlerin yapılmasının ardından, birkaç ay içerisinde kredi notu normal seviyeye yükselecektir.

Kredi Notum Neden Düşük?