Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek için bankalara bulunan geçmiş dönem borçlarının yapılandırmaya götürülmesi ve tüm borçlar için yeni bir ödeme planının hazırlanması şart koşulmuştur. Kişilerin kredi sicilini doğrudan temsil eden kredi notu, geçmişten bugüne bankacılık işlemleri hakkında detaylı bilgi vermektedir. Kişilere ait kredi notunun yüksek olması, yeni dönem banka başvurularının daha kısa sürede değerlendirilip onaylanmasını sağlamaktadır. Kredi notu yüksek olan kişiler, bankalardan talep ettikleri kredi ve kredi kartlarını kolaylıkla kullanıma açabilirler. Kredi kartı ve kredi başvurusu için değerlendirmenin ilk kriteri olan kredi notu, kişilerin bankacılık alanındaki güvenilirliğini temsil etmektedir. Başvurular için kefil ve teminat gösterilmeden, kredi notu düşük olan kişilerin talep ettikleri tutardaki finansmanları kullanma imkanı ortadan kaldırılmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun yükselmesi için bankalara yapılmış, kredi ve kredi kartı borçlarının yapılandırma sürecine götürülmesi gerekir. Yapılandırmaya gitmeyen kredi ve kredi kartı borçları, kişiler adına düzensiz kredi sicilinin oluşmasına ve mevcut kredi notunun daha da düşmesine sebep olacaktır. Kredi kartı borçlarının asgari düzeyde ödenmesi, borç yapılandırması için bankalarla anlaşmaya gidilmesi, mevcut banka borçlarının kapatılması için kampanya hazırlayan bankalardan destek alınması ve yapılandırma sonrasında hazırlanan ödeme planına sadık kalınması, kredi notunun yükselmesi için etkili yöntemler arasındadır. Alınan düşük limitli kredi kartı ile kredi notunun yükselme sürecini daha da hızlandırılabilir. Alınan kredi kartının taksitleri titiz şekilde ödendiğinde, kredi notu normal seviyelere çıkacaktır. Kredi notu yükseldikten sonra, bankalardan alınacak kredi ve kredi kartı başvurusunun onaylanma ihtimali fazlalaşacaktır.

Kredi Notunun Düşmesine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

blank

Kredi notunu düşüren etkenler ve bu etkenlerin oluşturduğu sonuçlar, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

  • Bankalardan sürekli kredi talep edilmesi ve taleplerin geri çevrilmesi durumunda, kişilerin kredi notu kendiliğinden düşecektir.
  • Bankalarda kalan geçmiş döneme ait kredi ve kredi kartı borcunun bulunması, kişilerin kredi notunu düşürmektedir.
  • Kredi notunun düşmesine etki eden faktörlerden bir diğeri de kredi ya da kredi kartı taksitlerinin sürekli aksatılmasıdır.
  • Kredi kartı veya kredi taksitlerinin asgari tutarda ödenmemesi durumunda, kişilerin kredi sicili bozulur ve kredi notu kendiliğinden düşer.
  • Bankaların para listesinde yer alan ya da haklarında yasal takip başlatılan kişiler, en düşük kredi notuyla değerlendirilmektedir.

Kredi notunun yükseltilmesi için herhangi bir çalışma yapılmadığında, kişilerin kredi sicili bozuk kalır ve tüm başvurular doğrudan geri çevrilir.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kredi notunu öğrenmek için, bankaların online bankacılık işlemleri kullanılmalı ya da Findeks üzerinden doğrudan sorgulama başlatılmalıdır. Belirli tutar karşılığında değerlendirmeye alınan kredi notu sorgulaması, Findeks üzerinden resmi şekilde raporlanacaktır. Findeks raporunda belirtilen kredi notu, kredi sicilini düzeltme çalışmalarının ardından normal seviyelere çıkarılabilir. Banka hesapları üzerinden birkaç fatura için otomatik ödeme talimatı verildiğinde, kişilerin kredi notu kendiliğinden yükselmeye başlayacaktır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?