Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde bankaların bu kadar sosyal hayata girmesinin ardından, kredi notu nedir ya da kredi kodu nasıl hesaplanır gibi sorular artık daha çok gündeme gelmeye başlamıştır. Değerli okurlarımıza, kredi kodlarını nasıl öğrenebileceklerini ve nasıl hesaplayabileceklerini sitemizde açıklamaya çalıştık.

Bankalardan çekeceğiniz oranlarda bu kadar farklılıkların olması kredi notu nasıl öğrenilir sorusunu oluşturuyor. Bankaların aslında kullanıcılarına göre hazırladıkları kredi notlarında, yüksek puana sahip kullanıcılar daha düşük faiz oranlarıyla daha yüksek krediler çekebiliyorlar. Siz de kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi bu yazımız içerisinde öğrenerek, birkaç ufak müdahale ile geleceğe daha emin ve hazır bir şekilde adım atabilirsiniz. Evkur gibi sistemlerde de işe yarayan kredi notu, Türkiye’de sicil temizliğinin artık bir numaralı sorgu noktası haline gelmiştir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim ücretsiz diye bir yorum gelmişti geçen hafta olan makalelerimizden birine. Doğrudan kredi notunuzu Google üzerinden yapacağınız aramalarla öğrenebilirsiniz aslında. Ancak bu kadar uğraşmanıza gerek yok. Nasıl mı?

  • Altı ay kredi kartı kullanın ve borçlarınızı günü gününe ödeyin.
  • Altı ay minimum düzenli bir işte çalıştığınızı belgeleyin.
  • Kendinize yukarıdaki şartları sağlayan bir kefil bulun.

Böylece siz de en iyi kredi avantajlarından faydalanmak için gereken bütün koşulları sağlamış olursunuz. Bankalar kredi verirken daha önce kullanıcılarının kredi kartı kullanıp kullanmadıklarını özellikle kontrol etmektedirler. Bunun sebebi, kullanıcının ödemelerine olan sadıklığı ölçmektir. Türkiye’nin en iyi bankalarında bile süreç benzer işler.

Ücretsiz kredi notu sorgulama listelerinde findeks en iyi sonuçları vermektedir. Kendi internet sitesine girerek bu sorgulamayı yapmanız sadece birkaç saniyenizi alacaktır. Kredi notu sorgularken, bilgileri doğru girdiğinizden emin olunuz aksi taktirde yanlış bir bilgi ile karşılaşacak ve bu da sizi yanıltacaktır.

Onun dışında kendi kredinizi hesaplarken de bankadan kendi TC’nizi ve kimlik bilgilerinizi vermeden müşteri temsilcisinden kayırlara geçmeyecek şekilde sorgulama yapmalarını rica edebilirsiniz. Bankalar bu tür sorgulamalarda doğrudan kayıt oluşturdukları için olumsuz bir sonuç ile karşılaştığınız taktirde mevcut kredi puanınız da olumsuz etkilenecektir. O yüzden kayıt açmadan sadece sorgulama ve bilgi almak istediğinizin altını çizerek müşteri temsilcisi ya da veznedar ile görüşün.

Kredi Puanını Öğrenmek

Kredi Notu öğrenme garanti yöntem yukarıda da belirttiğim gibi findeks sistemleridir. Ancak siz kendi kredinizi ölçmek için belirli bir sisteme ihtiyacınız yok. Maaş aralığınızı otuz ile çarparak, alabileceğiniz en yüksek Kredi’yi hesaplayabilirsiniz. Böylece altmış ay vade ile maaşınızın yarısı kadar ödeme yaparak krediyi değerlendirmiş olabileceksiniz. TC ile kredi notu sorgulama yapmanızı da maalesef tavsiye etmiyoruz. Vatandaşlık numaranız ile yapacağınız sorgulamalarda, bilgileriniz üçüncü şahıslara satılabilir. Elinizden geldiğince güvendiğiniz adreslerde bu tür sorgulamaları yapın.

Kredi notu nasıl öğrenilir sorusuna hep birlikte yanıt aradık, umuyoruz aldığınız cevaptan memnun olmuşsunuzdur.