Kredi Kartımdan Neden Nakit Avans Çekemiyorum

Kredi kartları bizim sadece alışveriş ihtiyacımızı karşılamamaktadır. Bankaların müşterilerine daha iyi hizmet vermek ve daha çok kar yapmak için nakit avans özellikleri vardır. Bütün kredi kartlarında olan bu özellik sayesinde acil nakit ihtiyaçlarınızı anında karşılayabilirsiniz. Kredi kartından nakit avans çekmek için yapmanız gereken kredi kartını kullandığınız bankanın ATM’lerine giderek nakit avans seçeneğinden paranızı çekmek.

Nakit avansı bir çeşit ihtiyaç kredisi olarak düşünebilirsiniz

Kredi kartı nakit avans kullanıldığında banka belirli bir faiz oranı ile sizlerden geri alır. Nakit avansı kullandığınız ayın ekstresine bu borç yansıyacaktır. Ancak nakit avans kullanımında bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kredi kartımdan neden nakit avans çekemiyorum diye soruyorsanız bunun iki nedeni olabilir. Birinci sebebi kendi isteğinizle bu özelliği iptal ettirmeniz veya kredi kartınızın nakit özelliğinin bulunmamasıdır.

Kredi kartından neden nakit avans çekemiyorum sorunuzun ikinci nedeni ise kredi kartı borcunuzu eksik ödemiş olmanızdır. Kredi kartınızın aylık ekstresinin %50’sinden daha az bir tutarda ödemede bulunmuş veya hiç bir ödeme yapmamışsanız kredi kartınız nakit avans kullanımına kapatılır. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu bu konuda yapmış olduğu çalışma sonucu kredi kartı borcunun aylık tutarının %50’sinden az ödeyenlere nakit avans kullanımı kapatılmaktadır.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Bankalar her geçen gün yeni kampanyalar ile karşımıza çıkıyor bir şekilde bizlere tabiri caizse para satmak için birçok yöntem deniyor. Bunlardan bir tanesi de eski bir yöntem olan kredi kartından nakit avans konusu. Aslına bakıldığında zor durumlarda iyi bir şekilde iş gördüğünü söyleyebiliriz ancak arka planında olan bazı olumsuz şeylerden de haberdar olmak gerekiyor. Bu yazımızda sizlere bu konuyla ilgili olarak kredi kartından nakit avans çekmeden önce bilinmesi gerekenleri kısaca izah etmeye çalışacağız.

Kredi Kartından Yüksek Faiz Oranı

Kredi kartından avans çekerken en çok bilinmeyen konulardan birisi de faiz oranıdır. Maalesef faiz oranları nakit avansta %2,20‘leri bulabilmektedir. Bu sıradan bir ihtiyaç kredisi ile kıyaslandığında ciddi bir fark anlamına gelecektir. İhtiyaç kredilerinde %1,79‘dan başlayan faiz oranları varken gidip %2,20 ile nakit avans çekmek ise pek doğru hareket olmayacaktır. Hem kredide vade süresi daha uzundur. Ancak kısa süreli ihtiyaçlar bakımından nakit avans değerlendirilebilir diyebiliriz.

Kredi Kartında Kesintiler

Bankalar kredi kartından nakit avans çeken müşterilerinden belirli oranlarda komisyon almaktadır. Bu oranlar bankadan bankaya değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca bir nakit avans çekim ücreti adı altın bir ücret daha alınmaktadır. Aslına bakıldığında bu ücretler çekilen paraya kıyasla cüzi miktarlı kesintilerdir. Paraya ihtiyacımız olduğu için de çok fazla gözümüze batmamaktadır.

Kredi Kartlarında Sistem Nasıl İşliyor

Kredi kartınızdan nakit avans çektiğinizde; banka size bir sonraki hesap kesim tarihinize kadar bu parayı borç vermiş oluyor. Karşılığında da sizden belirlemiş olduğu faiz oranında ilave faiz alıyor. Tabii ki faizin yanı sıra aynı zamanda bazı komisyon ve ücretler de alıyor. Siz eğer sonraki hesap kesim tarihiniz ile birlikte bu parayı kredi kartınıza yatırmazsanız aynı şekilde faiz işlemeye de devam ediyor. Bu nedenle özellikle nakit avans çekerken daha fazla faiz ödemesine maruz kalmamak için tüm borcu ödemek gerekiyor.

Kredi Kartlarında Taksitli Nakit Avans

Nakit avanstan sonra bankaların çıkardığı bir diğer uygulama da taksitli nakit avans meselesi. Taksitli nakit avans aslına bakıldığında kısa vadeli bir kredi gibi düşünebilir. Taksitli nakit avans; kredi gibi aynı şekilde faiz oranı olan, BSMV ve KKDF alınan, aylık olarak kredi kartına yansıtılan bir borç para olarak görebiliriz.

Kredi Kartımdan Neden Nakit Avans Çekemiyorum