Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır? Bazı bankalar, kredi kartlarından yıllık aidat ücretleri almaktadır. Yıllık aidat ücreti, siz kredi kartını kullanmasanız dahi kredi kartından bankanın talep ettiği bir ücrettir. Bu ücret yılda bir defa ekstre yoluyla tahsil edilmektedir. Günümüzde kredi kartından aidat talep eden banka sayısı oldukça az olsa da yine de hala aidat ücreti almaya devam eden çok fazla banka var. Bu yazıda sizlere kredi kartı aidatı nasıl geri alınır? Kredi kartına ödenen aidat ücretini geri alma işlemi nasıl yapılır gibi işlemlerden bahsedeceğiz.

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı?

Kanunlarca belirlenmiş yasalara göre kredi kartı aidatı almak veya talep etmek bankalarca yasaldır, ancak bazı şartlar altında bankaların kredi kartı aidatı talep etmesi pek yasal değildir.

Sanal ve Para Kartları

Bankalar sanal kartlar için aidat talep edemezler, limit ve kullanım süresi ne olursa olsun, sanal kartlar için aidat talep etmek yasaktır aynı zamanda borçlandırma yetkisi olmayan para kartları için de aidat talep edilmez. Tüm bunların dışında, esas kredi kartlarında 6 aydır hareket yoksa, sonraki ekstreden aidat talebi yapılamaz.

Kredi Kartı Aidatı İtiraz Dilekçesi

Kredi kartlarından alınan aidat ücretlerine itiraz edebilir ve sizden alınan ücretin size geri iade edilmesini talep edebilirsiniz, bunun için yapmanız gereken, çalıştığınız bankanın genel müdürlüğüne dilekçe yazmak veya doğrudan e-posta atmak olacaktır. Dilekçe içerisinde mutlaka, itiraz nedeni ve itirazınızın haklı olduğu bir yasa bulunmalıdır.

E- Devlet Üzerinden Kredi Kartı Aidatı İtirazı

Belirlenmiş bir yasa gereği sizin haklı olduğunuz tespit edilir ve bankaya itiraz dilekçesi gönderdiğiniz halde başvurunuz reddedilirse bunun için e-devlete müracaat etmeniz gerekir. Kredi kartı aidatı geri alma işlemi E devlet üzerinden yapılabiliyor ve hızlı bir şekilde kredi kartı aidatınızın geri ödenmesi için bir çalışma başlatılıyor ve bu çalışma çerçevesinde hızlı bir şekilde aidat ücretiniz geri ödeniyor. 

Sizlerde gönderdiğiniz itirazlar sonucu 2014 öncesi için ödemiş olduğunuz aidat ücretlerine itiraz edebilirsiniz. Ücretinizi de geri iade alabilirsiniz. Bunun için yaptığınız başvurular yeterli olacaktır.

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?