Kredi Kartı Aidatı Geri Alınabilir mi?

2014 tarihinde Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu tarafından gerçekleştirilen yeni yasal düzenleme sonucunda bankalar tarafından sunulan tüm kredi kartlarındaki aidatlar da yasal kapsamda yer aldı. Buna göre artık kredi kartları aidatları da yasal çerçeveler içerisinde sunulabilecektir. Ancak bu konuda yine de net yanıtların verilmesi şimdilik mümkün değildir.

Çünkü 2014 yılından önceki aidatların yasal kapsamda yer almaması söz konusu iken, bu tarihten sonra yasal kapsama alınmasına rağmen pek çok finans kuruluşları tarafından bu durum göz ardı edilebiliyor. Ya da konu hakkında kullanıcılara gerçekçi bilgiler sunulmaya biliyor. Bu da kredi kartı kullanıcılarının mağdur olmasına neden olabiliyor. Yeni yasal düzenleme ile birlikte aidatların genel olarak iade edilmediği görülebiliyor. Dolaysıyla bu konuda genellikle bankalar doğrudan kendi insiyatifi kapsamında karar verebiliyor.

Alınan Kredi Kartı Aidatının Geri Ödenmesi

Aidatlı kredi kartı kullanan pek çok kullanıcılar bu konu hakkında yeteri düzeyde bilgilere sahip değildir. Bu kapsamda da alınan kredi kartı aidatının tekrardan geri ödenip ödenemeyeceği konusunda sağlıklı fikirler üretemiyor.2014 Ekim tarihinden sonrasında alınan kredi kartlarında aidatların geri ödenmesi şimdilik pek söz konusu değildir. Bu konuda her ne kadar birçok tüketiciler tarafından da bankalara gerekli başvurular yapılsa da sonuç genellikle olumsuz olarak değerlendirilmiştir. Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu tarafından çıkarılan yeni yasal düzenleme ile birlikte artık kredi kartları ile birlikte aidatların da yasal kapsamda yer almasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda kredi kartlarının aidatlarının iptal edilebilmesi için ilk olarak ilgili mahkeme tarafından sunulan kararın iptal edilmesi gerekiyor. Bu da mümkün olmadığından kredi kartı aidatlarının iptal edilmesi de söz konusu değildir. Ayrıca 2014 Ekim tarihinde alınan tüm aidatların geri ödenmesini yapılmasını talep etmeniz durumunda Tüketici Hakem Heyeti Kurulu’na başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Bankalar Tarafından Kredi Kartı Aidatı Talep Edilemez?

Ayrıca bazı durumlarda da bankalar tarafından kredi kartı aidatı talep edilmesi mümkün değildir. Ana karta bağlı olan ve internet dünyası üzerinden sanal kart üzerinden yapılan alışverişlerde aidat talep edemez. Borçlandırıcı özelliği bulunmayan ve 180 günlük süreçler boyunca herhangi bir hareket söz konusu olmayan kredi kartlarında da bankaların aidat talep etmesi söz konusu değildir. Özet olarak kredi kartı aidatlarının şimdilik geri alınması pek mümkün değildir. Ancak bu konu hakkında ileriki süreçlerde ne gibi yasal değişikliklerin yapılacağı bekleniyor.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alınabilir mi?