Kredi Faizleri Ve Oranları

 İhtiyaçların artış gösterdiği ve artık kişiler, ek paraya ihtiyaç duymaya başlayıp yeni gelir kapısı elde etmek istiyorlar. İster ihtiyaç, isterse de yeni yatırım yapmak için paraya ihtiyaç duyulmaktadır. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte, insanların para kazanma hırsları da aynı orantıda gelişmeye başlamıştır. Yıllar önce kurulan ilk bankayla birlikte, hazır para kaynağı piyasası oluşmuştur. Kişi ihtiyacı olduğu kadar parayı, belli bir tutarda çekip yine kredi faizleri ve oranları hesaplanıp farklı bir tutarda geri ödemekle yükümlüdür. Hem serbest ekonominin hem de piyasanın canlı tutulması amacıyla kurulan ilk bankalar, artık bu işlevlerini yerine getirmekle birlikte farklı alanlarda da yatırımcıların en büyük yardımcıları olmayı başarmışlardır.

 Öncelikli olarak yatırımcıların ister kurumsal, isterse de bireysel kredi alabilirler. Kurumsal bir firmaya sahip bireyler ise, yatırımcı olarak nitelendirilip farklı oranlarda kredi almaya hak kazanırlar. Günümüzde gerek online gerekse de gerçek hayatta var olan, birçok yatırım çeşidi mevcuttur. Artık kendi gelir kaynağından haz almayıp, yeni kapılar aralamak isterler. Yatırımcıların en büyük sorunlarından birisi ise, vade durumlarıdır. Aldığı kredilerin kaç vadeyle olduğu, onlar için büyük önem arz etmektedir. 3-6-9-12-48-96-120 ay gibi vadeler mevcuttur. Yatırım yapmak isteyen müşteriler ise, “ Ticari Kredi “ adı altında alım yapabilirler. Aldığı paranın ne kadar süre geri ödeyeceğini önemseyen yatırımcılar ise;

l Kısa Vadeli Ticari Krediler

l Orta Vadeli Ticari Krediler

l Uzun Vadeli Ticari Krediler

 Olmak üzere 3 farklı vade çeşitlendirmesi tasarlanır. Geri ödemesi 3 aydan başlayan ve maksimum 1 yıla kadar uzayan çeşitlendirme ise, kısa vadeli olarak lanse edilir. 1 yıldan başlayıp, maksimum 3 yıla kadar çıkan tasarım paketinde ise, orta vadeli olarak geçer. Aynı süreç içerisinde maksimum 10 yıla kadar uzayan ödeme sıklığı da, uzun vadeli olarak belirlenmiştir. Kredi faizleri göz önünde bulundurulduğunda, kısa ve orta vadeli paketler daha uygundur. Günümüzde ise belli başlı kredilerin türleri mevcuttur. Bunlar ise;

l İhtiyaç ( Tüketici ) Kredisi

l Konut ( Mortgage ) Kredisi

l Ticari ( KOBİ – İşletme ) Kredisi olarak 3 farklı türlere ayırmak mümkündür.

 Bu konuyu toparlamak gerekirse, her banka farklı kampanyalar uygulayarak belli başlı paketler yayınlar. Faiz oranları ise merkez bankasının belirlediği limitin üstünde bir oran belirlenip, müşterilerin huzuruna sunulur. Ayrıca bazı bankalar günümüzde halen, karşı taraftan teminat göstermesini ister. Bunun amacı ise, kredi faizleri belirlenip alım yapacak müşteriye güven duymalarını istemektir. Vadelerin geciktiği yahut ödeyemediği durumlarda, bu teminat gösterilen mülke el konur ve ihale yoluyla halka açık bir şekilde satışı yapılır. Bir diğeri de teminat istenmeden verilen, elindeki tüm mal varlığını ortaya döküp kredi alma yöntemi vardır. Ödenmediği durumlarda, elindeki tüm mal varlığına el koyma hakkına banka sahip olur.

Bu yazımızda Kredi fazileri ve Oranları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Sorularınız ve merak ettikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.