KOSGEB iş Planı nasıl hazırlanır?

 KOSGEB iş Planı nasıl hazırlanır?

 KOSGEB iş planı hazırlamadan önce iş fikrinizin zihninizde tam olarak oturmuş olması gerekiyor. Çünkü siz yeni bir işe atılacaksınız ve bu iş fikriniz tamamen orijinal, geleceğe dönük önü açık ve istihdam sağlayacak bir iş planı olmalıdır. Çünkü bu iş planını inceleyen KOSGEB tarafından belirlenmiş bir komisyon hem sizi mülakata çağıracak hem de bu dosyanızı inceleyecektir. Dosyanızı inceleyen kişilerin bu alanda profesyonel insanlar olduğunu unutmamanız gerekiyor böylece KOSGEB iş planı hazırlarken çok titiz tutarlı hazırlamanız gerekiyor. Sonuçta KOSGEB iş planı hibe ve kredi almak için gerekli olan son adımdır.

KOSGEB İş Planı 1. Bölüm

 KOSGEB iş planı bir PDF dosyası olarak KOSGEB’in resmi sitesinden indirilebilmektedir. Bu PDF dosyasında yeni girişimcinin desteği alabilmesi için çeşitli bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Örneğin giriş sayfasında girişimcinin adı soyadı ve ne tür bir iş yapacağını belirten iş fikri ve tasarladığı işletmenin adı yazılacaktır. 1. bölümde girişimcinin kendisini kısaca birkaç cümleyle tanıtması gerekiyor. Eğer Ortaklar alacaksa ortakları hakkında da bilgi vermesi gerekiyor. Yine bir bölümün en can alıcı sorularından biri kurmak istediğiniz iş fikrinin gerekçelerini ve hitap ettiği pazarı anlatacak birkaç açıklayıcı cümle yazmanız gerekiyor.

KOSGEB İş Planı 2. Bölüm

KOSGEB iş planı 2. bölümünde bu İş fikrini neden seçmiş olduğunuzu bir cümle ile açıklayacaksınız. Ardından kuracağınız işletmenin Temel hedeflerini vizyonunu ve misyonunu ifade edeceksiniz. Daha sonra kısa vadeli 1 yıllık hedefinizi ortaya koyacaksınız. Bir sonraki cümlede de orta ve uzun vadeli hedeflerinizi birer cümle ile anlatacaksınız. 3. bölümde pazarla ilgili bilgiler istenmektedir. Mesela kuracağınız iş için pazar ne durumdadır? Bu pazarda birim ciro bazında yıllık olarak ne kadar bir pay alacağınızı tahmini olarak ifade etmeniz gerekiyor. Bunun için hedeflediğiniz pazar payının büyüklüğü hakkında bilgi vermelisiniz, pazar profiliniz hitap ettiğiniz kesimin yaş durumu gelir durumu cinsiyeti gibi konulara girmeniz gerekiyor. Daha sonra bu alanda sizden önce işe başlamış olan Rakip firmaların durumu hakkında da bir analiz ortaya koymanız gerekiyor.

KOSGEB İş Planı 3. Bölüm

Yine 3 bölümde en az 1 yıllık birim ve tutar bazında bir tablo oluşturmanız gerekiyor. Bu sektördeki gelişmeler fırsatlar ve sektörde şirketinizi tehdit edebilecek faktörleri de 3. bölümde belirtmeniz gerekiyor. Ek olarak şirketinizi kurarken beklenmeyen bazı durumlara ilişkin nasıl bir plan yaptığınız da önemlidir. Daha sonra ürün ve hizmetinizin tanımı ne olacak? Kısa bir cümle ile açıklamanız isteniyor. Bu ürünün ya da hizmetin fiyatını nasıl belirlediğinizi açıklayacaksınız. Nerede işyerini açacağınız konusu da önemlidir, üretim mi yapacaksınız? Yoksa hizmet sektöründe mi çalışacaksınız? Buna göre kuracağınız şirketin yerini belirlemeniz gerekiyor. Bu yer seçiminde fiziki özellikler pazara olan yakınlık kira avantajları ve diğer avantajları sıralamanız gerekiyor. Yine bu bölümde müşteriye nasıl ulaşacağınız önemli bir konudur! Müşteriye ulaşım kanallarınız hakkında bilgi vereceksiniz, ürün veya hizmetinizi nasıl tanıtacağınıza dair bilgilere netlik kazandıracaksınız.

KOSGEB İş Planı 4. Bölüm

İş planının 4. bölümünde sunacağınız hizmetlerin ya da üretimin aşamalarını anlatmanız gerekiyor iş akış şeması adı verilen bir başlık altında siparişi aldığınız andan itibaren satışa kadar olan bütün süreci akış halinde tablo halinde ifade edeceksiniz. Tabii ki üretim ya da hizmet sunum sürecinde gerekli olacak standartlar ve izinler hakkında da bilgi vermeniz gerekiyor.

KOSGEB İş Planı 5. Bölüm

 KOSGEB iş planı 5. bölümünde organizasyon şemasını anlatmanız gerekecek! Burada işletmenizde çalışacak olan personellerin çalışacakları pozisyonlar, kaç kişi çalıştıracağınız hakkında şematik ya da grafiksel bir tablo oluşturulacaktır. İşe alacağınız elemanları nereden temin edeceğiniz personelinizin niteliklerinin ne olduğu varsa bonservis ve diğer belgeleri hatta diplomaları hakkında da burada bilgi vereceksiniz.

KOSGEB İş Planı 6. Bölüm

 KOSGEB iş planı 6. bölümünde finansal plan bulunmakta burada başlangıç maliyetleri ve diğer gider kalemlerinin burada ele alınması gerekiyor. Burada iş kurma sürecinde ihtiyaç duyacağınız çeşitli teçhizat makine ofis donanımı tamir bakım ve depozito giderlerini iş planı son bölümünde ele almanız gerekiyor. Bir diğer sayfada işletme giderleri adı altında elektrik kira hammadde işletme malzemeleri haberleşme su yakıt giderleri elektrik giderleri sabit ve değişken bütün giderleri burada belirtilmelidir. Veriler tahmini olacaktır ama gerçeğe yakın olmasına dikkat ediniz. Bir sonraki sayfada ise aylık gelir ve giderlerinizin düzenli bir tablosunu hazırlamalısınız, en az 1 yıllık gelir gider farkını ifade etmelisiniz ki bu işletme faaliyetleriniz daha net bir şekilde görünebilirsin. Ayrıca ne zaman para kazanmaya başlayacaksınız ya da ne zaman artıya geçeceğiniz önemlidir. Artıya geçeceğiniz noktayı belirtmeniz dosyayı inceleyen KOSGEB Komisyonu tarafından dikkate alınacaktır. Son olarak ortaklarınızın getireceği sermaye öz kaynaklarınız bankalardan alacağınız krediler hakkında da bilgi vermeniz gerekiyor.

Gördüğünüz gibi değerli girişimci okurlar, KOSGEB hibe ve kredileri almak için oldukça zahmetli bir süreç sizi bekliyor. Bu dosyayı hazırlamanızdaki asıl beklenti, iş potansiyelinizin, enerjinizin, istihdam sağlama becerinizin, ileriyi görme yeteneğinizin ölçülmesidir. Siz, hiçbir kurumun hatta en yakınlarınızın bile size sağlayamayacağı geri ödemesiz hibe ve ek olarak faizsiz uzun vadeli geri ödemeli kredi almak için bu dosyayı hazırlayacaksınız. Fakat unutmayınız ki, sizin gibi bu imkanın peşinde olan binlerce insan var. Onlar sizin rakiplerinizdir ve onlara fark yaratmak için orijinal bir fikir bulmanız gerekiyor. Ek olarak iyi bir girişimcinin tüm özelliklerine eksiksiz sahip olmanız da lazım. Mesela fırsatları gözetlemeli ve yakaladığınız fırsatı değerlendirip hemen şirketinizi büyütmek için bunu bir araç olarak kullanmalısınız. Hayal gücünüz geniş, azimli ve girişken olmalısınız. Krizlerde durumu idare edecek tek kişi sizsiniz. Asla pes etmemeli ve yeni çözüm yolları aramalısınız. Yol göremiyorsanız, iyi bakmıyorsunuz demektir. Mutlaka bir çıkar yol vardır ve siz onu bulmalısınız.