KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Hibe Kredisi

Girişimcileri desteklemek amacıyla kurulan KOSGEB farklı alanlarda krediler vermek suretiyle girişimcilerin hayallerine ulaşmasını sağlamaktadır. Desteklenen alanlarda projesi olan kişilere kredi veren kurum bunun bir kısmını düşük faizle diğer kısmını ise hibe olarak verir. Yani verilen kredinin hibe olan kısmı girişimcilerden geri alınmaz. KOSGEB hibe kredisi sayesinde girişimciler yatırımlarını çok daha rahat yapmaktadır.

KOSGEB Hibe Kredisi Hakkında Genel Bilgiler

KOSGEB yukarıda da bahsedildiği gibi girişimcileri destekleyen bir kurumdur. Bu kurum tarafından 150.000 TL’ye kadar kredi verilirken bunun 50.000 TL’si hibe olarak girişimcilere verilir. Diğer 100.000 TL’lik bölüm ise geri ödemeli olarak verilir. Fakat burada bilinmesi gereken çok önemli bir husus bulunmakta olup bu da istenilen herkese bunun verilmemesidir. Yani siz KOSGEB’e başvuru yapan herkese bu krediler verilmez. Bunun için bir takım şartların sağlanması ve projenin de istenilen gibi olması gerekir. KOSGEB hibe kredisi ile banka kredisinin bundan dolayı karıştırılmaması gerekmektedir.

KOSGEB Hibe Kredisi Almak İçin İzlenmesi Gereken Yol

Bu krediyi alabilmek için öncelikle KOSGEB tarafından verilen girişimcilik kursuna katılmak gerekir. Buradan alınacak sertifika olmadan hibe kredi başvurusu yapılamaz. Bundan dolayı krediyi almak isteyen kişilerin mutlaka bu kursa gitmesi ve sertifikayı alması gerekmektedir. Bu birinci aşamadır daha sonra ise yatırım yapılacak alanda detaylı bir proje hazırlanır ve bu proje ile başvuru yapılır. Bu aşama son derece önemli olup projenin durumuna göre kredi verilip verilmeyeceği belli olmaktadır. Proje kapsamında bazen istenilen hibe kredinin tamamı bazen ise sadece bir kısmı verilir. Bu durum tamamen proje ile ilgilidir.

KOSGEB Hibe Kredisi ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

KOSGEB hibe kredisi için başvuru yaparken bilinmesi gereken en önemli husus destekleme konusudur. Destekleme adından da anlaşılacağı gibi yapılan ya da başlanan projeye yapılır. Yani buradan alınacak kredi ile projeye başlamayı düşünenler hayal kırıklığına uğrar. Başlanan bir projeye ait harcamaların belli bir oranı bu kredi ile hibe olarak karşılanır. Girişimcilere hibe kredi verme bu şekilde yapılmaktadır.

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?