• ÇEYREK ALTIN
  784,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  8,2891
  % 0,19
 • € EURO
  10,1077
  % 0,65
 • £ POUND
  11,7714
  % 0,54
 • ALTIN (TL/GR)
  489,09
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,1120
  % 0,54
 • BITCOIN/TL
  469577,304
  % -0,61
 • BIST 100
  1.444,87
  % -1,10

Korona Virüsün Ekonomik Sürece Etkisi

Korona Virüsün Ekonomik Sürece Etkisi

Covid-19 ENFLASYON ETKİSİ

Türkiye’de Korona virüs salgını dolayısıyla temel gıda ürünleri hariç alışverişin durma noktasına gelmesine rağmen enflasyon hala çok yüksek seyrediyor. Bu da karantina günlerinde gıdaya artan talebe doğru orantıda gelen zamlardan kaynaklanıyor.

Covid-19 DIŞ TİCARET (İTHALAT-İHRACAT) ETKİSİ

Koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan bu krizi diğer krizlerden farklılaştıran başka bir gelişme ise ülkelerin sınırlarını kapatmasıdır. Bu yüzden ithalat-ihracat faaliyetlerinin minimuma inmesi dış ticareti zor duruma sokar.

Covid-19 İSTİHDAMA ETKİSİ

Ticaretin ve çeşitli çalışma alanlarının bu denli zor durumda olmasının ardından kaçınılmaz bir hal alan işçi çıkarma gibi istihdamı derinden etkileyen olaylar Türkiye’de dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve Çin gibi üst düzey ülkeleri bile çok zor duruma sokmuştur. Bununla beraber 2019 yılında .7 ile son 10 yılın en yüksek işsizlik oranıyla baş etmeye çalışan ve yaralarını sarmak için mücadele eden Türkiye, korona virüs nedeniyle 2020 yılının ocak ayında .8’i bularak daha da kötü bir hal almasına rağmen sağlık sisteminin iyi işlemesinden aldığı takdir ve özgüvenle istihdam konusunda da 5 aylık sıkı tedbirlerin ardından bu oranı 0,50 düşürmeyi başarıp .3 seviyelerine çekmeyi başardı. Bu oranla bir başarı olarak nitelendirmek için yeterli olmasa bile içinde bulunduğumuz olağanüstü durumdan dolayı eksilmekten ziyade aynı seviyede kalmanın bile başarı olduğunu düşünüyorum.

Covid-19 ENERJİ SEKTÖRÜNE ETKİSİ

Günümüzde evden çalışmanın mümkün olduğu sektörler faaliyetlerine devam edebilirken, fabrika, maden, petrol arama ve çıkarma faaliyetleri yürüten tesisler çalışmalarına ara vermek zorunda kaldılar. Konumuz enerji sektörüyken petrolden bahsetmeden geçmek olmaz çünkü arz-talep dolayısıyla petrol fiyatları son 18 yılın en dip fiyatını görmesinin ardından inişli çıkışlı bir fiyat politikası izlemektedir.

Covid-19 EKONOMİK BÜYÜME

Yıllardır dünya geneli büyümenin ‘Ekonomik’ lokomotifi olan Çin, üretim ve sanayisindeki ciddi düşüş Türkiye dahil birçok ülkenin iş gücü, tedarik, yatırım vb. alanlarda Çin’e bel bağlayan ülkelerin de hem ekonomik büyüme hem de kalkınma planları kesinlikle suya düştü diyebiliriz ki bu da dünyanın çok büyük bir kısmı anlamına gelir.

Koronavirüsün Türkiye Ekonomisi Üzerindeki Kısa Vadede (1 yıl) Etkileri

Türkiye’nin CDS oranı (risk primi) 500seviyesine geldi, bu da borçlanma maliyetlerimizin artacağı anlamına geliyor. Türkiye, her ne kadar faiz oranlarını düşürerek ekonomik olarak ayakta durma çabası gösterse de, küresel ekonomideki yavaşlamadan olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz gibi gözüküyor. Salgının 1 yıl daha sürmesi ihtimalinin üzerinde düşünen otoriterlerin çoğunluğu Türkiye’de ekonominin @ daralabileceğinden yana hemfikir.

Koronavirüsün Türkiye Ekonomisi Üzerindeki Orta Vadede (5 yıl) Etkileri

Virüsün bulaşmasındaki en etkili yollardan birisi nakit para. İleriki dönemlerde bu virüs bitmiş olsa bile insanların içindeki nakit para korkusu kolay kolay aşılamayacağından dolayı artık insanlar paralarını eskisinden daha çok bankalarda muhafaza edecekler ve alışverişlerini banka kartları üzerinden ve hatta online alışveriş olarak yapacaklarını düşünüyorum. Açıkçası bu da ekonomiye büyük zarar veren ‘yastık altı’ Altın diye nitelendirilen tasarruf modelini ortadan kaldırmak için büyük bir fırsat olabileceği kanaatindeyim. Ancak bu, bankalar bu fırsatın kıymetini bilmeleri ve devletin daha güven verebilen bir rol oynamasıyla mevcut aksi takdirde her şeyin hiç olmadığı kadar kötüye gitmesi içten bile değil.

Covid-19 EKSTRA BİLGİLER

Dünya düzeni tıpkı bir su terazisi gibi hassastır, birbiriyle alakası bile yokmuş gibi gözüken meslek gruplarının bile birbirine muazzam bir bağlantısı vardır. Buna dayanarak söylüyorum ki enflasyon ve dış ticaret birbiriyle müthiş alakalı kavramlardır, alım gücünün sekteye uğraması dış ticareti yerin dibine sokabilecek potansiyele sahiptir. Buna ek olarak günden güne değerine değer katan enerji sektörü de hem yeni istihdamlar oluşturmaya yol açmakla beraber girişimciler için de muhteşem bir fırsattır. Kaldı ki, bunlarla ek olarak en basit örnek şudur; İleriki dönemlerde Türkiye’nin ekonomik pozisyonu hem bu virüslü süreci hem de virüsten hemen sonraki dönemi idare şekli Türkiye’nin uzun dönemde karlı/zararlı olacağının temelini atmaktadır. Türkiye bu dönemlerde dış politika açısından iyi ve olumlu adımlar atmaya, gerek komşularına gerekse uzak ülkelere tonlarca yardımla tabiri caizse ülkelerin gözündeki kıdemini arttırmaktadır ve hükümetin bu düzeni böyle devam ederse dış politikanın ve dış ticaretin yakın zamanın en iyi durumuna geleceği kanaatindeyim.