Kobi Devlet Destekli Kredi

KOBİ destek kredisi nedir? KOBİ açılım olarak ufak ve orta boyutlu işletmeler demektir. Bir işletmenin KOBİ olabilmesi ve KOBİ’ler için yapılmış düzenleme, teşvik ve hibelerden yararlanabilmesi için öncelikle yapısal ve mali özelliklerinin ilgili resmi tanıma uygun olması gerekmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Tİcaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “beraber Kazanacağız: KOBİ Destek Kredisi Tanıtımı”na katılıyor. Vatandaşlar detayları öğrenmek istiyorlar. Bakan Albayrak açıklamasında “ Bugün adını birlikte kazanacağız KOBİ Destek Kredisi kapsamında sizlerle birlikte bulunmaktan mutluluğumu dile getirmek isterim. Sloganlı seçilmesini ben önemli buluyorum. Temmuz’da süregelen ve Ağustos’ta zirveye çıkan ekonomik saldırılar karşısında şunu söyledik. Sonucunda kazanacağız Bankalarımız Türkiye tarihinde olmadığı kadarıyla güçlü bir dayanışma içinde hepsinden önemlisi milletimizin desteği ile dünyaya çok güçlü bir Türkiye fotoğrafı sunuyoruz. Bugün itibariyle karşı karşıya kalmış olduğumuz bu sınamadan çok daha güçlü çıkmak için kenetleniyoruz. Elimizi taşın altına koyarak Türkiye’yi çok daha güçlü ekonomiye taşımak için çalışıyoruz.” Cümlelerine yer verdi. KOBİ destek kredisi hakkında yapılan açıklamalar haberimiz içerisine eklenecektir.

KOSGEB destek sunarİ İÇİN TIKLAYIN

DETAYLAR BELLİ OLUYOR!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOBİ Destek Kredisi’nin KOBİ’lere önemli bir finansman desteği sağlayacağını belirterek, “Normalde bugün paranızı bankaya mevduata koysanız bankadan yüzde 22-23 mevduat faizi alıyorsunuz. Kredi kullanmak isteyen KOBİ’lerimiz ise maalesef yüzde 30’ları aşan faizlere maruz kalıyorlar ama Destek Kredisi kullanınca aylık 1,85, senelik 22 ödeyeceksiniz. Kısaca KOBİ’lerimiz mevduat faizi yöreında, düzgüsel kredi faizlerinin ise 8-10 puan altında kredi kullanabilecek.” dedi.

İşte 5 madde de destek kredisinin detayları;

1) Destek Kredisi faizi aylık yüzde 1.85 olacak. şu demek oluyor ki senelik faiz yüzde 22 olacak.

2)Bir üye azami 200 bin lira kredi kullanabilecek. Ve kredi 6 ay ana para ödemesiz, hemen sonra 12 eşit taksitli toplam 18 ay olacak.

3)Kredinin yüzde 85’i gömü destekli KGF kefaleti kapsamında olacak.

‘TÜRK BANKACILIK SİSTEMİ SAĞLIKLI VE DENGELİ”

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, kredi derecelendirme müesseselerinin son dönemde Türkiye’nin ekonomik verileriyle uyumlu olmayan çözümleme ve değerlendirmeler yayınladığını söylemiş oldu. Gücünü ve desteğini ekonomiden alan Türk bankacılık sisteminin sağlıklı ve dengeli bir yapıda bulunduğunu ifade eden Aydın, bankacılık sektörünün uluslararası kabul görmüş düzenlemelere nazaran çalıştığını kaydetti.

Aydın şöyle konuştu:

“Türk bankacılık sektörünün bilanço verileri şeffaftır. Sektör kamu ve bağlarımsız denetime tabidir. Gelişmelerin tümü açıkça kamuya yansımaktadır. Eğer bir düzenlemede bir değişim yapıyorsak mutlaka bu düzenleme uluslararası standartların sağladığı esneklikler çerçevesinde yapılmaktadır. Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankaların 3’te 2’si yabancı sermayeli bankalardır. Bu bankaların sektör içindeki büyüklük payı yüzde 25’in üzerindedir. Haziran itibarıyla bilanço büyüklüğümüz 3,7 trilyon ile milli gelirin üzerindedir. Bilançomuzun yüzde 65’i uzun dmühim büyümeye destek veren yatırımların, iç ve dış pazara yönelik üretimin finansmanında kullanılmıştır.”

KOBİ DESTEK KREDİSİ AÇIKLAMALARI

hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ’lere Destek Kredisi Tanıtımı’nda mevzuştu. İşte Bakan Albayrak’ın konuşmasından satır başları…

Bugün adını beraber kazanacağız KOBİ Destek Kredisi kapsamında sizlerle beraber bulunmaktan mutluluğumu dile getirmek isterim. Sloganlı seçilmesini ben önemli buluyorum. Temmuz’da başlayan ve Ağustos’ta zirveye çıkan ekonomik ataklar karşısında şunu söyledik. Sonunda kazanacağız.

Değişiklik sürecini başlattık

Bankalarımız Türkiye tarihinde olmadığı kadarıyla güçlü bir dayanışma içinde hepsinden önemlisi milletimizin yardımı ile dünyaya çok güçlü bir Türkiye fotoğrafı sunuyoruz. Bugün itibariyle karşı karşıya kaldığımız bu sınamadan çok daha güçlü çıkmak için kenetleniyoruz. Elimizi taşın altına koyarak Türkiye’yi çok daha güçlü ekonomiye taşımak için çalışıyoruz. Ekonomide değişiklik süreci başlattık. Atmamız gereken adımları çok ama çok iyi biliyoruz. IMF Arjantin görmüş oldunüz… Atılan adımlar.. Görüyoruz… Bu süreçte doğru planlamalarla arzu ettiğimiz Türkiye ekonomimize kavuşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Almış olduğumız kararları eylülde görmüş olacaksınız

Enflasyonla mücadeleyi önceleyeceğimizi söyleyebilirim. İhracatı artırma hedeflerine yönelik stratejiler izleyeceğiz. Kamudaki tutum sürecini çok daha güçlü devam edeceğiz. Hiç olmadığı kadar güçlü bir mali disiplin süreciyle ilgili adımlar atacağız. Cari açık ve enflasyonda başarı için kaynak verimliliğinden de taviz vermeyeceğiz. Tasarrufu kamuda kültür haline getireceğiz. Çok çok kararlı bir irade var Türkiye. Alacağımız kararları OVP’de eylülde göreceksiniz. Enflasyon, cari açık mücadelesi, ekonominin tüm alanlarında, tarım endüstri, her alanda temel hedefler paydaşların sorumluluğunda olacak.

Londra uyumuyor hepimiz de uyumuyoruz

Kazanmak için verilecek mücadelede aynı anda kenetlenmeden bahsediyoruz. Dün Türkiye’de resmi tatildi… Piyasalar kapalı mı? Londra uyumuyor… E o zaman bizler de uyumuyoruz. Ekonomimizde dalgalanmalar olmaması için güçlü refleksler geliştirmek zorundayız. Özellikle banka ve gerçek sektörü kurdaki dalgalanmalardan zarar görmemesi için adımlar attık. Daha hızlı adımlar atmaktan çekinmiyoruz.

Reel sektörün ve bankaların arkasında olmaya devam ediyoruz. Bizim kadar birileri de bunu biliyor. Kur ataklarının hemen arkasından dünyada örneği olmayan halde örneği olmayın bankalarımız için yoğun bir harekete geçti. Türk bankaları Avrupa ve dünyadaki muadillerinden çok daha güçlü bir bilançoya haiz. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bankalarımız yollarına kesin adımlarla devam ediyor. Devamlı teyakkuzda olmamız gereken bir süreçteyiz. 7/24 sahadayız. Güçlü refleksler geliştirmek, planları hayata geçirmek zorundayız.

KOBİ Destek Kredisi ile kazanma idealine devam ediyoruz. Odalar ve Borsalar mevduatlarını bahsi geçen 8 bankamıza yatırdı.

Ticaret Bakanı Pekcan’ın açıklamasından notlar;

  • özgür piyasa ekonomisinde her zaman dalgalanmalar olacaktır. Bu işin doğasında var. Ama ülkemiz en iyisini yapmış olacaktır. Biz büyümeye istikrara devam edeceğiz. KOBİ Destek Kredisi mekanizması, TOBB Başkanlığında destek elde etmiştır.
  • TOBB’un kaynakları en doğru adrese yönelmiştir. Yani KOBİ’lere… Son zamanlarda finansal dalgalanmaları fırsat gören yığınçuluk yapıldığı dikkati çekmektedir. Piyasanın bozulmasını önleyici tedbirler almaya devam ediyoruz.
  • Demir çelik ihracatımız da 1 milyar dolar. İlk hedef 2.5 ve sonrasında 10 milyar dolar inşallah. Bugün KOBİ’lerimiz dünyaya açılıyor. KOBİ’lerimiz kendi kendine kafi bir Türkiye için çalışmalarına devam ediyor. Her yerde başarılı Türk girişimcisi görüyoruz. Bugün olduğu şeklinde ekonomimize destek oluyorlar.
  • Piyasaları takip ediyoruz. Dayanışma ruhunu yakalamış Türkiye, önümüzdeki dönemde de Avrupa’nın en büyük ekonomisi olmaya devam edecektir.
  • özgür piyasa ekonomi koşullarında ekonomik dalgalanmalar olacaktır. Gücümüzü bu şekilde zamanlarda göstereceğiz.

KOBİ NEDİR?

KOBİ açılım olarak minik ve orta boyutlu işletmeler anlamına gelir. Bir işletmenin KOBİ olabilmesi ve KOBİ’ler için yapılmış düzenleme, teşvik ve hibelerden yararlanabilmesi için öncelikle yapısal ve mali özelliklerinin ilgili resmi tanıma uygun olması gerekmektedir. Minik ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) tanımı ve Nitelikleri Belirleyen Yönetmelik, günün şartlarına bakılırsa revize edilerek 24 Haziran 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelik kapsamında yapılan değişiklikler arasında, KOBİ tanımının kriterlerinden “senelik net satış hasılatı” ve “Mali bilanço” üst limiti 40 milyon TL’den 125 milyon TL’ye yükseltilirken, yıllık çalışan personel sayısı üst limiti 250 çalışan olarak korunmuştur.

Meydana getirilen düzenleme ile mikro, ufak ve orta büyüklükteki ekonomik birim ve girişimlerin tanımları yine belirlenmiştir. Bu kapsamda KOBİ’lere yönelik ölçekleme ve tanımlamalar aşağıdaki şekildedir:

Mikro İşletmeler: 10 kişiden az senelik çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı veya mali bilançodan herhangi biri 3 milyon TL aşmayan işletmeler, mikro işletme olarak adlandırılmaktadır. Mikro işletme tanımında daha önceden 1 milyon TL olan satış kazançı veya mali bilanço üst limiti 3 milyon TL’ye yükseltilmiştir.

Küçük İşletmeler: 50 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve senelik satış hâsılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 25 milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler küçük işletme olarak adlandırılmaktadır. Daha önceden 8 milyon TL olan satış hâsılatı yada mali bilanço üst limiti 25 Milyon TL’ye yükseltilmiştir.

Orta Büyüklükteki İşletmeler: 250 çalışandan az istihdam rakamı ve senelik satış kazançı veya mali bilançosundan herhangi biri 125 milyon TL’yi aşmayan işletmeler, orta büyüklükte işletme olarak adlandırılmaktadır. Daha önceden 40 milyon TL olan satış hâsılatı yada mali bilanço üst limiti 125 Milyon TL’ye yükseltilmiştir.

Bir işletmenin tek başına veya bağlı işletmeleriyle beraber dominant etki yaratmayacak şekilde, başka bir işletmenin oy hakları yada sermayesinin %25 ve fazlasına ve %50’si ve daha azcaına sahip olması veya kendisinin oy hakları yada sermayesinin %25 ve fazlasına ve %50’si ve daha azcaına başka bir işletmenin dominant bir etki yaratmayacak şekilde haiz olması durumunda bunlar ortak işletme sayılmaktadır.

KOBİ’lerin girişim sermayesi ve melek yatırımcılardan daha fazla yararlanabilmesi amacıyla kamu yatırım şirketleri, girişim sermayesi yatırım ortaklıkları ve bazı gerçek kişiler bu kapsamdan muaf tutulmuştur. Gene bir işletmenin

KOBİ olabilmesi için bir kamu kuruluş yahut kurumun, işletmenin hissesinin %25’inden fazlasına sahip olmaması gerekmektedir.