Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım bankaları, günümüzde oldukça fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Katılım bankalarının tarihini incelediğimizde epey eskilere dayanan bir geçmişinin olduğunu görebiliriz. Dünyada pek çok farklı bankacılık sistemleri uygulanıyor olsa da katılım bankacılığı modeli biraz daha farklı olarak ve daha çok dini duyguların istismar edilmedi ve dini kuralların uygulandığı bankacılık sistemi olarak göze çarpmaktadır. Katılım bankacılığı ile ilgili yeterli bilgi edinmek isteyenler, katılım bankacılığı nedir hakkındaki yazımızı detaylı bir şekilde okumalıdırlar.

Günümüzde temel bankacılık sistemi borç ve faize dayanan bir ilişki üzerine kurulmuştur. Katılım bankacılığında ise geleneksel bankacılıkta olduğu gibi borç ve faiz ilişkisi değil kar ve zarar ilişkisi bulunmaktadır. Bu nedenle katılım bankalardan finansman sağlayan kişiler bu konuda net bir borç bilgisi almayacağı gibi aynı zamanda katılım bankalarına para yatıran kişilerde net getiri elde edemezler, çünkü tüm sistem kar ve zarar üzerine kurulmuştur.

Katılım Bankaları Ne İş Yapar?

Katılım bankaları temel olarak islami kurallara göre çalışan bankalardır. Bu nedenle kar veya zarar sistemine dayanan herhangi bir borçluluğun veya net bir getiri sözünün olmadığı işlemler gerçekleştirilir ve vadeli işlemler kesinlikle gerçekleşmez. İslam dini faiz geliri elde etmeyi ve faiz ödemeyi haram kılmıştır, bu nedenle katılım bankalarında böyle bir sistem bulunmaz.

Kaç Katılım Bankası Var?

Katılım bankaları oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. Türkiye’de aktif bir şekilde faaliyet gösteren 1176 Katılım bankası şubesi bulunmaktadır. Söz konusu şubeler sadece katılım bankacılığı alanında faaliyet göstermektedir.

Katılım bankacılığı nedir diye soran bireyler içi Kuveyt Türk iyi bir örnek olabilir. Kuveyt Türk en büyük katılım bankasıdır. Türkiye genelinde 428 şubeye sahiptir. Kuveyt Türk’ten sonra en çok şubeye sahip olan katılım bankası Türkiye Finans olmakla beraber o da Katılım Bankacılığı alanında hizmet vermektedir. Bu bankalarda herhangi bir faiz ilişkisi olmadığından güvenle hesap açıp işlem yapabilirsiniz.

Katılım Bankaları Hangi Ürünler ve Hizmetleri İçerir?

Katılım bankalarının barındırmış olduğu ürün ve hizmetler, finansman ve kâr payı şeklinde oluşur. Eğer geleneksel bankalardan kredi çekmek istiyorsanız, bir faiz öder ve kredi çekmiş olursunuz, ancak katılım bankalarında alacağınız krediye finansman adı verilir ve tüketici ihtiyaçları için değil sadece satın alımlar için finansman verilir, bunun dışında paranızı katılım bankasına yatırmak isterseniz, vadeli mevduat yerine kâr payı ürününü kullanırsınız. Kâr payı ürünleri herhangi bir kar veya zarar olabileceğine dair net ve kesin bir garanti sunmaz.

Katılım Bankacılığı Nedir?