• BIST 100

  --
 • DOLAR

  --
 • EURO

  --
 • GRAM ALTIN

  -
 • ÇEYREK ALTIN

  -
 • BITCOIN

  -

KATALONYA VE FED BAŞKANLIĞI

KATALONYA VE FED BAŞKANLIĞI
29 Ekim 2017 - 14:07

29.10.2017 Fatih SUNAGİL

İspanya Hükümeti ve Katalonya arasında devam eden bağımsızlık krizinde son atak Katalonya’dan geldi ve özerk bölge yönetimi, tek taraflı bağımsızlık ilan ettiklerini açıkladı.

İspanya Hükümeti ise Resmi Gazete’de yayınlanan kararnameye göre, Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont ve Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras’ın yerine İspanya Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria getirildi.

Bağımsızlık ilanı sonrası görevine son verilen Katalonya özerk yönetimi başkanı Carles Puigdemont, İspanya merkezi hükümetinin aldığı kararları tanımadıklarını, özgür bir ülke için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Gelen haberlerin ardından euro düşüşünü hızlandırdı ve EUR/USD paritesi 1,16’ya gerilerken EUR/TRY kuru da 4,40’a gerileyerek haftayı kapattı.

Eğer İspanya Hükümeti ve Katalonya arasında bir anlaşma sağlanamaz ve Katalonya’da bağımsızlık isteği ile artan gelişmeler yaşanırsa euro tarafında sert düşüşler yaşanabilir.
Buna karşın dolar cephesindeki artışla beraber EURUSD paritesinde 1,15’lere doğru yaşanacak olası düşüş USD/TRY kurunda da yükselişleri tetikleyebilir.

İspanya ve Katalonya’dan gelecek açıklamalar yakından takip edilecek ve hafta sonunda görülecek olumsuz bir gelişme euronun yeni haftaya sert düşüşle başlamasına neden olabilir.

Öte yandan gelecek hafta yeni Fed Başkanının açıklanması bekleniyor, ancak öncesinde gelen haberler dolardaki volatiliteyi yükseltiyor.

Bu hafta ilk olarak Trump’ın 5 aday içinden Yellen, Powell ve Taylor’ı düşündüğü, aday sayısını 3’e indirdiği haberleri geldi. Ardından Yellen’ın düşünülmediği haberleri ile dolar yükselişe geçti.

Perşembe akşamı ise Taylor’ın başkan olma olasılığının kuvvetli olduğu haberleri geldi ve dolar tüm para birimleri karşısında yükselişe geçti.

Haftayı tamamlamaya yakın son haber ise, Trump’ın Powell’i düşündüğü yönünde oldu ve dolar tarafında bir miktar geri çekilme yaşandı.

Görev süresi Şubat’ta sonra erecek olan Yellen, faiz artışlarında son derece temkinli ve güvercin diyebileceğimiz bir taraftı. Faiz artışlarının kademeli yapılması özellikle gelişen ülkeler için önemli ve gelişen ülkeler faiz artışından çok sert etkilenmedi.

Taylor ise, kendi kuramı gereği daha fazla faiz artışını destekleyebilir düşüncesi ile şahin bir isim olarak görülüyor ve başkan olması durumunda 2018 ve sonrasındaki faiz artışlarının daha agresif olabileceği beklentisi var. Bu olasılık, gelişen ülke varlıkları için oldukça riskli ve para birimlerinde düşüşe neden olacaktır.

Powell, Taylor’a göre güvercin ve Yellen’ın politikalarının varisi olarak görülüyor. Piyasalar için Yellen dışında en iyi isim olarak Powell görülüyor ve faiz artışı politikasının yine kademeli olarak devam edeceği algısı yüksek.

Yeni haftada Fed Başkanının açıklanması bekleniyor ve Powell ile dolarda gevşeme Taylor ile de sert atakların olabileceği düşüncesi yüksek.

HAFTANIN HİSSESİ – PERA GYO (PEGYO)

Kısa vadeli göstergeler genelde Al konumunda bulunuyor.Hisse kısa-orta vade hareketli ortalamalarının altında seyrediyor.

CCI , aşırı alım ya da satım bölgesinde değil. En son 4 gün önce -100 seviyesini yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi. Stokastik , aşırı alım ya da satım bölgesinde değil. Stokastik , 20 seviyesini yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi.

Haftayı 0,94 TL ile kapatan hissede hedef fiyat 1,12 TL ile % 19 getiri potansiyeli bulunmaktadır.

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında degildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler,yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. FinansHaberim.com