Kara Liste nedir ? Kara Listeden Nasıl Çıkılır ?

Geçmişte ödenmeyen borçlardan dolayı bankalarda böyle bir kara liste sistemi oluşmuştur eğer verilen ek sürede de ödeme olmaz ise banka müşterisi kara listeye yazılır müşterinin siciline işler.

 1.ay borcumuzu ödeyemeyince faiz cezası ile birlikte kredi notumuzun daha çok aşağı düşer ve işimiz daha çok zorlaşır.

 2. ayda da banka borçları ödenmeyince kredi notunuz direkt en diplere düşer. Asıl gün 66 olmak üzere bankalar inisiyatif de kullanarak toplam 3 ay beklenir. 3. ayın sonunda da kredi borçlarınızı ödememiş iseniz banka avukatı sizin için yasal işlemi başlatır ve kırmızı kalem yersiniz. Ardından ilişkili olduğunuz bankalar haciz yolu aracılığı ile alacağını tahsil eder ve iş sizin kara listeye eklenmeniz ile sonuçlanır.

 Bankalarda hiç bir zaman kara listeden çıkılamaz ödemelerinizi yapsanız bile en az 5 yıl geçmesi gerekmektedir bazen bankalar arasında farklılık gösterebilir ve bu süre 2 yıla inebilmektedir bu durum bankanın prosedürleri ile ilgilidir bu işlemlerin sonunda 1-2 yılda kredi notunu yükseltmek için uğraşırız.

 Kara Listeden Nasıl Siliniriz?

 Bazı durumlarda kara listenin silinmesi için çözümler mevcuttur eğer borçlu olduğunuz banka ile anlaşır bankaya olan borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeye başlarsanız ve bunu sürekli hale getirirseniz kara listeden silinebilirsiniz örneğin banka kredi notunuz düşük fakat banka size limit açtı 3, 6 ve 12 ay olmak üzere düzenli ödeme yaparak puanınızı arttırarak kara listeden silinmenizi sağlayabilir bu da sicilinizin düzelmesini sağlar.

  Özetleyecek olursak banka vb. kuruluşlarda yapacağınız tüm davranışlar size olumlu ya da olumsuz olarak dönebilir.

  Eğer puanımız belli bir sayının üstüne çıkıp da düzelmeye başlaması olumsuz bir hareket yapmamanız halinde referans olarak yansır ve sizi kara listeden çıkarır.