İşsizlik Maaşı Neden Alamıyorum?

İşsizlik maaşı alabilmeniz bazı şartlara bağlıdır. Bu şartlar gerçekleşmediği sürece haklı görülmez ve dolayısıyla haklı sebepler oluşmadığı içinde işsizlik maaşı alamazsınız. Ayrıca işsizlik maaşı için hesaplama işlemi gereklidir. Bu yüzden mutlaka çalıştığınız işin sigortalı olması yani bir yönden resmi belgeyle izlenebiliyor olmasıdır.

İşsizlik maaşı fazla olmamakla birlikte sizin işsiz kaldığınız dönemleri idare edebileceğiniz kadar bir maaş verilmektedir. Genellikle işsiz kalan kişinin en son çalıştığı işte ki son 4 ayı göz önünde bulundurularak bir işsizlik maaşı hesaplanır. Şöyle ki işsizlik maaşınız sizin asgari maaşınızın %80’nini geçmeyecektir. İşsizlik maaşı alamayacağınız bazı durumlar şu şekildedir:

İşten Çıkma Durumunuz

Çalıştığınız yer yanmamış, batmamış ya da sizi çıkarmamış, siz kendi isteğinizle çıkmış iseniz o zaman hak iddia edebileceğiniz bir işsizlik maaşı talebiniz olamaz. Yani istifa durumunda ya da işi bırakıp gitme durumunda işsizlik maaşı talep edemezsiniz.

Hatta bu durumlarda karşı taraf zor durumda kalırsa ya da maddi olarak haklı gerekçeyle zarara uğradıysa sizden para bile talep edebilir. Bunun yanında çalıştığınız iş yerinde utanç verici suçlardan dolayı işten çıkmış iseniz bu durumda da işsizlik maaşı hak edemezsiniz.

Çalışma Gün Sayısı

İşsizlik maaşı alabilmeniz için işten çıkarılma şartının yanında aynı yerde 120 gün çalışmış olmanız gerekir. Bununla birlikte son 3 yıllık süre içerisinde 600 gün tam sigortalı olarak çalışma şartı aranmaktadır. Eğer ki bu 2 şarttan biri eksikse işsizlik maaşı alamazsınız.

30 Gün Başvuru Süresi

İşten çıktıktan sonra çıktığınız günden itibaren 30 gün dolmayacak şekilde İş-kura gidip işsizlik maaşı başvurusunda bulunmanız gerekir. Aksi takdirde bu süre dolar daha sonra gider ve işsizlik talebinde bulunursanız size işsizlik maaşı verilmeyecektir.

Belge Olmadan İşsizlik Maaşı Alamazsınız

İş yerinden çıkartılmışsanız iş yerinin size işsizlik maaşı alabilmeniz için size bir belge vermesi gerekir. Bu belgeniz yoksa işsizlik maaşı başvurusunda bulunamaz ve maaş alamazsınız.

Sizin çalıştığınız yerden çıkıyor olmanız öncelikli olarak daha önce bu iş yerinde çalıştığınızı gösteren sigorta gibi girişlerinizin bulunması gerekir. Aksi olursa hak talep edemezsiniz.

İşsizlik Maaşı Neden Alamıyorum?
YORUMLAR YAZ
blank
  • Finans Haberim8 ay önce
  • @Abdullah eğer maaşı alıp süreniz biterse alamazsınız. Bu süre zarfında İşkur size iş bulmak için önerilerde bulunuyor olacaktır

blank
  • Abdullah8 ay önce
  • işsizlik maaşı almayı nasıl yapacağımız hakkında bilgi veridiğiniz için teşekür ederim. peki işsizlik maaşı aldıktan sonra süremiz bitince tekrar alabiliyormuyuz maaş ?