İşsizlere Kredi Veren Bankalar

İşsizlere kredi veren bankalar, belli şartların sağlanması dahilinde işsizlere kredi imkânı sunabiliyor. Bildiğiniz gibi bankalar, herhangi bir gelir belgesi olmayan, gelir elde ettiğini kanıtlayamayan bireylere maalesef kredi veremiyor, bu nedenle bankadan kredi talebi olan tüketicilerin mutlaka ama mutlaka gelir belgesi ibraz etmeleri gerekiyor. Ancak işsizler herhangi bir işe sahip olmadıkları için, doğal olarak gelir belgesi de talep edemiyorlar. Peki işsizler kredi alamaz mı? İşsizlere kredi veren bankalar hiç mi yok? Bu yazıda işsizlere belli şartlar altında kredi ürünlerini açabilen bankaları derleyeceğiz.

İşsizlerin Kredi Alabilmek İçin Deneyebileceği Yöntemler,

İpotek Yöntemi ile Gelir Belgesiz Kredi

Eğer herhangi bir geliriniz yok ancak malvarlığınız var ise, bu durumda kredi alabilirsiniz. İpotek ile kredi yönteminde, bankalar almak istediğiniz kredi tutarının faizi ile değerince bir malvarlığını ipotek ettirmek yani birinci öncelikli alıcı olarak kaydettirmek ister. Eğer siz borcunuzu ödemezseniz, banka birinci öncelikli alıcı olduğundan dolayı malvarlığınıza el koyabilir. Diyelim ki gelir belgeniz yok kredi alamaz mısınız? Elbette alabilirsiniz. Örneğin 30 bin TL’lik bir kredi almak istiyorsunuz ve bu kredi faizi ile toplam 50 bin TL’ye mal oluyor. Bu durumda, 50 bin TL değerinde bir malvarlığını banka üzerine birinci öncelikli alıcı olarak kaydetmeniz gerekmektedir.

Bloke Yöntemi ile Kredi

Bazen bir şey almak için peşin paranız vardır, ancak çok pahalı olduğundan peşin olarak tek seferde o kadar para harcamak istemezsiniz. Bu durumda bloke yöntemi ile kredi alabilirsiniz. Peşin paranızı bankaya bloke ettirerek, istediğiniz tutarda kredi almanız mümkün olacaktır. Diyelim ki 20 bin TL kredi ihtiyacınız var, 20 bin TL’lik paranızı bankaya yatırıp bloke ettirerek bu krediyi alabilirsiniz. Paranız, borcunuzun tamamını ödeyene kadar bankada blokeli olarak kalacaktır.

Hangi Bankalar İşsizlere Kredi Veriyor?

Akbank

Yukarıdaki gelir belgesi kredi şartlarından herhangi birini taşıyanlara Akbank, 20 bin TL’ye kadar kredi ürünü sunabiliyor. Aylık yüzde 1,39 faiz oranı ile sunulan söz konusu kredi, 60 aya kadar vadeler ile alınıp ödenebiliyor, sizlerde İşsizlere kredi veren bankalar arayışı içerisinde iseniz, Akbank’ı tercih edebilirsiniz.

Enpara

Yukarıda işsizlere kredi veren bankalar temel şartlarını sağlayan kişilere Enpara.com, 20 bin TL’ye kadar kredi ürünü sunmaktadır. Enpara’nın söz konusu bu kredisinin aylık faiz oranı yüzde 2,22’dir. Sizlerde bu kredi ürününe başvurabilir ve Enpara ile kazanmaya devam edebilirsiniz.

İşsizlere Kredi Ürününde Oluşabilecek Masraflar

İşsizlere kredi veren bankalar, söz konusu kredi için, tüketiciden belli başlı masraflar alabilmektedir. Bu masrafların bir kısmı kredi içinde, bir kısmı ise kredi ürününden bağımsızdır.

  1. Dosya masrafı: Kredi tutarına göre 20 TL ile 100 TL arasında olabilen bir masraf türüdür.
  2. BSMV: Banka Sigorta Muamele Vergisi’dir. Ödeyeceğiniz toplam faiz miktarının yüzde 5’i oranınca alınır. Kredi ödemesine dahil olan bir masraf türüdür.
  3. KKDF: Bankaya ödenen toplam faiz miktarının yüzde 15’i kadar alınan bir vergidir. Örneğin 10 bin TL faiz ödemesine karşılık 1,500 TL vergi ödenecektir. Bu masraf konut kredilerinde bulunmamaktadır.
  • Kredi Tahsis Ücreti: Toplam kredi miktarının yüzde 0,5’i kadar alınan bir masraf türüdür. 100 bin TL krediye karşılık 500 TL olarak ödenir. Bazı bankalar bu masrafı krediye ekleyebilirken, bazı bankalar ise krediden keserek bu ödemeyi alır.
İşsizlere Kredi Veren Bankalar